2024. december 2., hétfőMa Melinda napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 393,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
2024.12.02. Melinda Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 414,00 Ft | USD: 393,00 Ft | CHF: 444,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Tasnádi György szerint egy könyörtelen pénzszivattyú lehet az új Nemzeti Galériából

Hirdetés

Tasnádi György szerint egy könyörtelen pénzszivattyú lehet az új Nemzeti Galériából

Mint arról beszámoltunk, a japán SANAA építésziroda tervei alapján kezdhetik el a Városligetben megépíteni az új Nemzeti Galériát. A csaknem 50 ezer négyzetméteres épületet a Petőfi Csarnok helyén húzzák majd fel. Tasnádi György építészmérnök, belsőépítész az Építészfórum oldalán kritika alá vette a tervezett beruházást, és alternatívákat is felvázolt a galéria új otthonára.

Mint írja, tíz éve a Nemzeti Galéria Városligetben megépítendő új épületére kiírt pályázatot két terv is megnyerte, de végül ezek egyike sem valósulhatott meg, szerinte ugyanakkor „az eltelt évtized időtávolsága okot ad arra, hogy a mai helyzetnek megfelelően értékeljük újra a helyzetet.”

A japán alkotócsoport, amely a megvalósításra alkalmasnak talált tervet megalkotta, megjelenítette az épületen a japán kultúrához kötődő jegyeket, és Tasnádi György szerint „dekonstruktív japán pagodaszerűséget hoztak létre”.

Hirdetés

A Magyar Nemzeti Galéria lényegi funkcióját tekintve nemcsak közgyűjteményi célokat szolgál, hanem fontos nemzeti identitásformáló intézmény is. […] Ezt a magyar identitásformáló intézményt kívánjuk most egy japán identitást hordozó, de a kulturális hagyományok rendjét szimbolikusan lebontó épületben elhelyezni. Érdemes volna ezt a helyzetet újragondolni

– hangsúlyozza. Tasnádi hozzáteszi, ha ránézünk a Nemzeti Galéria új épületének terveire, feltűnő a térpazarlás, valamint a „tékozló nagyravágyás”, amit elgondolkodtatónak nevez különösen ebben a gazdasági helyzetben.

Megemlíti, hogy a látványtervbe helyezett műalkotások elhelyezéséből arra következtethetünk, hogy a japán tervező a művészegóból következő ideát követi, aminek lényege, hogy a műalkotásokat egymástól nagy távolságra helyezik el, hogy „azok ne sértsék egymás hatását”, de Tasnádi szerint ez minden esetben bukást eredményez, mivel a közönség a jó értelemben vett zsúfoltságot kedveli, a túlméretes terek az üresség érzetét keltik az emberekben.

Jó volna látni valami racionálisabb és magyar kultúrából fakadó épületet, amelynek az elsődleges funkciója a magyar művészeti alkotások méltó bemutatása

– jegyzi meg Tasnádi György.

Mint írja, a Nemzeti Galéria új épülete pár négyzetméter híján 54 000 négyzetméter lesz, de Tasnádi György számításai és a meglévő adatok szerint ebből eddig csupán 25 200 négyzetméternyi terület terveiről tudni, ugyanakkor az egyik belső látványterv megadja a választ arra, hogy mi lehet a további körülbelül 25 ezer négyzetméter sorsa.

A tervezett Nemzeti Galéria belső tere

A tervezett Nemzeti Galéria belső tere

Fotó: Liget Budapest

„Annak ellenére, hogy már ismerjük a számokat, a képen látható térpazarlás mégis […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/11/13/nemzeti-galeria-varosliget-beruhazas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Kiderült, mennyivel lesz drágább idén a karácsonyfa

A tél beköszöntével minden évben elérkezik az egyik legfontosabb kérdés: mennyiért vehetünk karácsonyfát? A jelenlegi …