A nők változókora a menzesz legalább egy éves elmaradása után, általában 45 év felett kezdődik és több éven, akár egy évtizeden át is tarthat, de a leggyakoribb úgynevezett vázmotoros tünetek (VMS), mint a hőhullámok és az izzadás már a menopauzális átmenet szakaszában, a hormonális változások beköszöntével megjelenhetnek – mutattak rá a szakértők. Jakab Attila szülész-nőgyógyász, endokrinológus, a Magyar Menopausa Társaság vezetőségi tagja elmondta: gyakori tévhit, hogy mindez a korral együtt jár és nincs megoldás a panaszokra. „A korszerű terápiás lehetőségekkel érdemben csökkenthetők az előbb kellemetlen, majd hosszú távon potenciálisan egészségkárosító következményekkel járó tünetek”– hangsúlyozta, hozzátéve: tapasztalataik szerint az érintettek is keveset tudnak minderről.
Hormonális hullámvasút
A nők életében a 40–50 éves kor közötti időszak egy „hormonális hullámvasút”, de ami utána várható, az sem minden esetben nevezhető nyugodt időszaknak
– fogalmazott Halmos Amrita. A Kosztolányi Medical Center szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvosa kiemelte: sokan tapasztalnak ilyenkor súlygyarapodást, továbbá a kardiovaszkuláris betegségek, az anyagcserezavarok, a csontritkulás kialakulásának kockázata is megnő. „Ezért fokozottan figyelni kell a nők egészségére, és szükség esetén orvosi segítséget kérni a tünetek enyhítéséhez, illetve a kockázatok felméréséhez, csökkentéséhez”– húzta alá. A főorvos szerint a szűrővizsgálatok mellett a megfelelő életmódnak is kiemelt szerepe van a nők életminőségében.
A legtöbb nő 40 és 58 éves kora között éli meg a menopauzát, az átlagos kezdeti életkor 51 év, szakértői becslések szerint ez Magyarországon egymillió nőt is érinthet. „Jól mutatja, milyen széles kört érintő állapotról van szó, hogy hazánkban hasonlóan az öregedő társadalmakhoz az érintett 40–55 év közötti korosztályba annyi nő tartozik, mint a 20–40-esbe” – fűzte hozzá Jakab Attila. Globálisan pedig 2030-ra 1,2 milliárdan tartoznak ebbe a körbe.
Egy friss, 2023-as tanulmány szerint a legfőbb tüneteket a középkorú nők 80 százaléka tapasztalja, de közülük csak minden negyedik részesül kezelésben.
A leggyakoribb verejtékezéssel hőhullámokkal járó panaszok mellett előfordul hidegrázás, szapora szívverés, fejfájás, ízületi fájdalmak, hajhullás, súlygyarapodás, száraz kipirult bőr.
A hőhullámok hátterében az áll, hogy a menopauzában az ösztrogénszint csökkenésével megbomlik a hormon és egy agyi jelátvivő fehérje között meglévő kényes egyensúly, az „agyi termosztát” tévesen érzékeli a test felmelegedését, ezért […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/10/15/menopauza-nok-eletminoseg-betegsegek/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!