2026. június 10., szerdaMa Margit napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 355,00 Ft | USD: 307,00 Ft | CHF: 385,00 Ft
2026.06.10. Margit Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 355,00 Ft | USD: 307,00 Ft | CHF: 385,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Sziszüphosz narancssárga mellényben: a BL-döntő lefújása után új meccs kezdődött a budapesti aszfalton

Sziszüphosz narancssárga mellényben: a BL-döntő lefújása után új meccs kezdődött a budapesti aszfalton

Szombat este a fél világ Budapestre figyelt. A Puskás Arénában a Paris Saint-Germain büntetőkkel verte az Arsenalt, és a Real Madrid 2018-as bravúrja óta az első csapat lett, amelynek sikerült megvédenie a Bajnokok Ligája-trófeáját. Aztán a lefújás után a kamerák kikapcsoltak, a szurkolók eltűntek a metróban és a belvárosi kocsmákban, Párizsban pedig elkezdődött az ünneplés. És valahol a Hősök tere és az Andrássy út között elindult egy locsolóautó, amelyről soha nem készül majd élő közvetítés.

Mert minden látványosságnak van egy másik, jóval csendesebb fele. Amíg a stadionban a 71. BL-döntő történelmét írták, odakint egy másik csapat készült a saját, hajnalig tartó meccsére. A BKM (Budapesti Közművek) köztisztasági munkatársai, akiknek az a dolguk, hogy reggelre nyom nélkül eltüntessék a hatvanhétezer néző és a környéken ünneplő vagy szomorkodó tízezrek után maradt káoszt. Úgy, hogy a vasárnap reggel kávéért induló budapesti semmit ne vegyen észre az egészből.

A meccs a milliméterre nyírt, fűtött gyepen dőlt el, a folytatás meg a söráztatta, hideg aszfalton zajlik, ugyanannak az estének a része, csak jóval kevesebb csillogással. A gyepen a trófea volt a tét. Az utcán az, hogy reggel a kisföldalatti utasai tiszta Andrássyra lépjenek ki.

A káosz matematikája

Az átlagos járókelőnek hihetetlen a látvány. A szétszórt sörösüvegek, az eldobált, összetaposott repoharak, a zsíros pizzásdobozok, a kartonok és a kisebb-nagyobb szemétkupacok között sétálva nehéz elképzelni, hogy néhány óra múlva mindennek semmi nyoma nem lesz.

A hulladék ráadásul mesél is. Aki végigmegy az úton, szinte kiolvassa belőle az este érzelmi ívét. Mintha a stadionhoz közelebb még az izgalom nyomai uralkodnának – elhullajtott konfetti, kartonból kivágott szurkolói táblák, izgalomban elejtett rágcsálnivaló. Kicsit távolabb meg már a feszültségé és a csalódottságé a főszerep, szilánkosra tört sörösüvegekkel, cigarettacsikkek garmadájával és a járdán felejtett, félig megevett gyrosokkal.

A puszta matematika is sokatmondó. Nemzetközi fesztiválfelmérések szerint egy fesztivál nem sátrazó látogatója naponta nagyjából fél kiló hulladékot termel, ami hatvanhétezer embernél bő harminc tonna. Persze egy focimeccs során ennek a nagyja a stadion kukáiban és szelektív gyűjtőiben köt ki, az utcára csak a töredéke jut, de ez a töredék is tonnás nagyságrend a stadion környékén és a vonulási útvonalakon.

Lehetne ez másképp is. A 2022-es katari világbajnokságon a japán szurkolók azzal írtak történelmet, hogy a meccsek után kék szemeteszsákokkal járták végig a lelátót, és maguk szedték össze a szemetüket. Egy európai BL-döntő feszültsége és nem mellesleg alkoholfogyasztása mellett ez egyelőre utópia. Itt a takarítás a profikra marad.

A helyszínen dolgozó BKM-eseknek viszont a szemük sem rebben. Sőt. Szerintük a korábbi nagy meccsekhez képest a mostani döntő utáni az állapot teljesen rendben van, láttak ennél már sokkal rosszabbat. Vagyis ami a hétköznapi embernek apokalipszis, az nekik egy megszokott, jól kezelhető műszak.

Igaz, ebben nagy szerepe van annak, hogy nem is most kezdődött a munka. A hétvégén végig fokozott ütemben dolgoztak, már a meccs előtt volt előtakarítás, az esti műszakot pedig vasárnap reggel egy újabb csapat váltja. A döntő estéje csak egy szakasz egy több napon át tartó menetből.

Hogy mihez mérik a mennyiséget, arra van fogódzó. A BKM takarító divíziója, az FKF minden szilveszter után közzéteszi, mennyit takarítottak össze az óévbúcsúztatás reggelén. Tavaly a fővárosi közterületekről nyolc tonna tűzijáték-maradványt és üveget gyűjtöttek be, a munka pedig már január elsején hajnali hatkor elindult. A Sziget Fesztiválról egy hét alatt nagyjából 125 tonna kommunális hulladékot és több mint 11 tonna üveget visznek el, ami egy budapesti kerület egyheti háztartási szemetével vetekszik. Ehhez képest egyetlen futballmeccs közönsége – még ha BL-döntőről van is szó – térben és időben sokkal jobban behatárolható, kiszámíthatóbb feladat.



10

Galéria: Takarítás a BL döntő utánFotó: Tövissi Bence / Index

Budapesti sárpacsirták

A szemét ugyanakkor nem csak hulladék. Annak, aki tudja, hová nézzen, néha kis kincsesbánya is. A viktoriánus kori Londonban mudlarkoknak, azaz sárpacsirtáknak hívták azokat a szegényeket, akik a Temze apályakor a sárban kutattak leejtett érmék, szögek vagy bármi eladható után. A mai utca embere egy kicsit hasonló városi régészetet űz egy-egy ekkora esemény után.

A takarítás közben az egyik fiatalabb szurkoló például egy alig hordott, eredeti Arsenal-mezt halászott ki egy szemétkupacból. Hogy eredeti tulajdonosa a büntetőpárbaj elvesztése miatti elkeseredésében hajította-e el, vagy egyszerűen csak ottfelejtette a vigaszivás hevében, már soha nem derül ki. A mez mindenesetre új gazdára talált, és ezzel be is került abba a régi, íratlan hagyományba, amely szerint az egyik ember szemete a másiknak kincs.

A nagy rendezvények után mindig marad valami a placcon. Kulcscsomók, okostelefonok, egyetlen magányos cipő, esernyők, néha egy-egy elgurult jegygyűrű. A stadionok és a közlekedési társaságok talált tárgyak osztályai tele vannak olyan apró emlékekkel, amelyekről a tulajdonosaik többé nem tudnak semmit. És sokan vannak, akik ilyenkor árgus szemekkel járják az utcákat, hátha találnak valami értéket. Ez most sem volt másképp.



10

Galéria: Takarítás a BL döntő utánFotó: Tövissi Bence / Index

Gépbalett az aszfalton

Aki járt már ekkora tömegrendezvény után az utcán, ismeri a sajátos mikroklímáját. A levegőben az aszfaltra száradt sör savanykás szaga keveredik a cigarettafüsttel és a kihűlő gyros „illatával”. És megvan a hangja is. Mielőtt a gépek megérkeznének, minden lépésnél műanyag repoharak és üvegszilánkok roppannak a cipőtalpak alatt.

Aztán a sötét utcák végén feltűnnek a narancssárgán villogó fények, és kezdetét veszi a koreográfia, amelyben minden gépnek megvan a pontos belépője. A BKM konvoja szinte szó nélkül dolgozik, a sofőrök legfeljebb a fülkéből intenek. A nagynyomású locsolóautó fúvókáiból sisteregve csapódik a víz a még meleg aszfalthoz, és a levegőt egy pillanat alatt megtölti a nedves kő és a felvert por, amely elnyomja az éjszaka fülledt kocsmaszagát. Ez az autó több ezer literes tartályából mossa le az útburkolatot, és lazítja fel a rászáradt szennyeződéseket.

Mögötte halad a seprőgép, amely a nagyjából két és fél méter széles sávban, forgó keféinek monoton, karistoló hangja kíséretében szippantja be az út szélére tolt szemetet. A járdának külön, […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
http://index.hu/belfold/2026/05/31/bajnokok-ligaja-donto-budapest-arsenal-psg-fkf-bkm-kozmu-takaritas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Két új taggal bővül a Fidesz-KDNP fővárosi frakciója

Két új taggal egészül ki a Fidesz-KDNP fővárosi frakciója − jelentette be a képviselőcsoport vezetője, Szepesfalvy …