Magyar Péter szombaton bejelentette, hogy a kormány nevében benyújtotta az Országgyűlésnek az Alaptörvény 17. módosítására vonatkozó javaslatot. A miniszterelnök tizenkét pontban foglalta össze a csomag központi elemeit:
- „12 éves (vagy háromciklusos) időkorlát az országgyűlési képviselőknek.
- A jelenlegi köztársasági elnök megbízatásának megszűnése.
- Függetlenebb Alkotmánybíróság. 70 éves életkori határ bevezetése.
- Erősebb bírói önigazgatás, a Kúria és az OBH elnökének bírók által kezdeményezhető visszahívása.
- Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal létrehozása.
- Kevesebb sarkalatos törvény.
- Az Alkotmánybíróság hatásköreinek visszaadása.
- A Költségvetési Tanács vétójogának eltörlése.
- A közpénz védelmének erősítése.
- A vármegyék visszanevezése megyékre.
- Az önálló szabályozó szervek alaptörvényi szabályainak felülvizsgálata.
- Az önálló Országgyűlési Őrség megszüntetése. Egységes rendészeti igazgatás.”
Ahogy arról előzetesünkben beszámoltunk, az Országgyűlés hétfői és keddi napirendjén eredetileg nem szerepelt az Alaptörvény 17. módosítása.
Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfői ülés kezdete előtt kezdeményezte, hogy az Alaptörvény 17. módosítását sürgősséggel tárgyalják. A politikus indoklása szerint „a sürgős tárgyalás a javaslat mielőbbi elfogadása miatt szükséges”. Ha elfogadják az előterjesztést, kedden már vitázhatnak is a képviselők az Alaptörvény módosításáról.
Sulyok Tamás elmozdításának módjáról hetek óta zajlik a részben jogi, részben politikai vita, amelyről többek között itt írtunk. Az országgyűlési képviselők mandátumkorlátjának sem egységes a megítélése, néhány szempontot talál ebben a cikkünkben.
(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!