Május 12-én, kedden, 16 órakor, pontosan egy hónappal a történelminek számító országgyűlési választások után lejárt egy fontos határidő: a köztéri kampányplakátokat eddig kellett eltüntetniük a pártoknak. Ha nem teszik meg, akkor jön a büntetés.
Ön látott választási plakátot a begyűjtési határidő lejárta után?
A korábbi választásokon megszokott volt, hogy a kampány idején intenzíven korteskedő pártok a szavazást követő naptól kezdve fittyet hánytak a szabályokra, amolyan tessék-lássék módon láttak neki a plakátok eltüntetésének, ezért még jó sokáig velünk maradtak a villanyoszlopokról nagy ígéretekkel ránk mosolygó arcok. Ezek alól volt üdítő kivétel Tordai Bence idei kampánya, aki az egyszerű szólamok helyett Excel-táblázatokkal festette ki az utcaképet, de miután visszalépett az indulástól, a plakátjai vele együtt távoztak a közterekről.
Nagyon úgy tűnik, nemcsak a választási eredmény hozott fordulatot, hanem az utcakép is jelentősen változott. Bármerre jártunk a fővárosban, sehol nem találtunk egyetlen választási plakátot sem. Eltűnt a „biztos választás”, már „Klára sem kell” és Magyar Péter is már csak a kormányzati sajtótájékoztatón mosolyog ránk. Persze kellett ehhez az is, hogy teljesen új divat teremtődött meg: a pártok ösztönözték az embereket, hogy szedjék le nyugodtan a kartontáblákat, tegyék el maguknak emlékbe, sőt még dedikálópontokat is szerveztek. Sokan a meggazdagodás lehetőségét látták az új módiban, az online piacterek megteltek rögtönzött plakátkufárokkal. Volt olyan, aki 100 ezer forintért árulta a miniszterelnök által aláírt ereklyét, de a Fidesz és a Mi Hazánk is igyekezett minél inkább kiszervezni a melót, míg a valószínűleg plakátkihelyezési világrekordot döntő Demokratikus Koalíció inkább maga szervezte az utómunkát.
Na de ahogy már említettük fentebb, nem volt ez mindig így. Nem kell messzire visszamenni az időben, a 2024-es önkormányzati- és EP-választás után sokan gondolták úgy, hogy szebbek az utcák a választási plakátokkal, legalább annyira, mint az október eleji karácsonyi díszkivilágítás. Akkor például Terézváros önkormányzata 25 helyszínen 88 táblára bukkant a Nagy Plakátkeresési Akcióban. A választási bizottságoknak nincsen szankcionálási jogköre ezekre az esetekre, a plakátok beszedését az önkormányzatok végzik, az ezzel járó költségeket azonban kiszámlázzák a vétkeseknek.
A négy évvel ezelőtti országgyűlési választásokon már voltak jelei a javulásnak, csak hosszas kutatás után bukkantunk rá egy Délmagyar cikkre, ami arról szólt, hogy az akkori nagy összellenzéki miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter választásra ösztönző plakátjaiból igenis maradtak kihelyezve a beszedési határidő lejárta után, ráadásul nem is akárhol, a saját maga által vezetett Hódmezővásárhelyen. A cikk szerzője fotókat sajnos nem közölt, csupán egy félig már levakart, kissé esőáztatta matricát tárt az olvasók elé, így helyén […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!