A konferencián hazai viszonylatban először nyújtottak átfogó képet az egészségügyi dolgozók egészségi állapotáról. A szakemberek közlése szerint a nagy egészségi kockázattal járó szakmák egyikében tevékenykednek mind az ápolók, mind az orvosok, mindezt az eseményen ismertetett az átlagpopulációnál kedvezőtlenebb mutatók is alátámasztják.
Mint kiderült közülük sokan szenvednek gerinc és ízületi bántalmaktól, a hosszan tartó műtéti beavatkozások, a növekvő adminisztrációs kötelezettségek miatti ülő munka, továbbá az ápolók betegmozgató feladatköre mind fokozott megterhelést jelentenek a mozgató szervrendszer számára. A tartós mechanikai megterhelés eredményeként különösen jelentős mértékű probléma körükben a nyakat, a vállat, a kart és a hátat érintő elváltozások és az ezekhez kapcsolódó különböző mértékű fájdalom. Emellett az egészségügyi dolgozók, ezen belül is elsősorban az ápolók körében magas a munkahelyi sérülések előfordulási aránya, továbbá ki vannak téve a különböző fertőző ágensek által okozott megbetegedéseknek.
„A hazai egészségügyi dolgozók a legnagyobb elhivatottsággal küzdenek mások egészségéért, de nem ritka, hogy mindeközben saját testi és mentális jóllétük háttérbe szorul. Éppen ezért a krónikus megbetegedések és a nagyfokú leterheltség okozta lelki problémák előfordulása figyelemre méltóan magas körükben. Fontos, hogy az egészségügyi dolgozók egészségére is kellő figyelmet fordítsunk, hiszen minél inkább meg tudják őrizni saját jóllétüket, annál inkább képesek betegeik gyógyulását támogatni. A kórházi környezetben rejlő egészségfejlesztési potenciált jól kell használnunk, fontos az egészséget támogató magatartásformák ösztönzése és az egészséget támogató kórházi környezet kialakítása”– emelte ki Velkey György János, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.
„Számtalan fórumon megfogalmazódott már, hogy az egészségügyben dolgozóknak az egészségével is fontos lenne törődni, de ez az első rendezvény, amely ezt összefogja”– fogalmazott a konferencián Müller Cecília országos tisztifőorvos, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezetője. Visszaemlékezve pályafutása kezdetére, elmondta, hogy az első három műszakos beosztását követően végigaludta a napot. Már akkor felötlött benne, hogyan tudja ezt folytatni, majd anyaként. „Ez egy segítő szakma, ha újra kezdeném, bármennyire nehéz, úgy hiszem, csak ezt tudnám csinálni” – fogalmazott, hozzátéve: összefogásra van szükség a dolgozók megtartásához szükséges feltételek megteremtéséhez.

Az egészségügyi dolgozók kétharmada mutat depressziós tüneteket
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!