1977. március 4-én, kora délután kirabolták az OTP Hungária körúti fiókját. A két alkalmazottat, az 50 éves kirendeltségvezetőt, B. Józsefnét és az ugyancsak 50 esztendős P. Sándornét a tettes lelőtte. A páncélszekrényből 113 600 forint tűnt el.
Hibát hibára halmoztak
Délután egy órakor bezárt a Hungária körúti bankfiók. P. Sándorné a közeli villamosremízbe ment ebédelni, míg B. Józsefné a helyiségben fogyasztotta el az otthonról hozott hideg ebédjét. Két órakor nyitottak újra. A tanúk szerint ekkor még mindketten éltek, de nem sokkal később egy ügyfél már holtan találta meg őket az iroda WC-jében.
A gyilkosságot egy 7,62-es kaliberű TT-pisztollyal követték el. Ezt a fegyvertípust néhány évvel a bűntény előtt cserélték le a Magyar Néphadseregben, a nyomozók azonban nem zárták ki, hogy néhány darab kézen-közön eltűnt a seregtől, és illetéktelenekhez jutott, vagy korábbi tulajdonosuk megtartotta őket.
Hét tanút találtak, akik három különböző férfiról adtak személyleírást: egy bőrkabátosról, egy szürke kabátos kalaposról, valamint egy bozontos szemöldökű, szúrós tekintetűről. Egyiküket sem találták meg. Egy arra haladó trolibusz vezetője felfigyelt egy kék Zsiguli gépkocsira. Összesen húszezer autótulajdonost ellenőriztek.
A helyszínen rábukkantak a két töltényhüvelyre, az irodában pedig ujj- és tenyérnyomokat, a pulton idegen hajszál- és lábnyomtöredéket, továbbá vérszennyeződést is találtak. Ez utóbbi feltehetően a tettesé lehetett, mert a kizárásos alapon végzett laborvizsgálat mással nem tudta kapcsolatba hozni.
A kettős gyilkosság felfedezésekor akkora volt a megdöbbenés, hogy még a legtapasztaltabb rendőrök is súlyos hibákat követtek el: tárgyakat mozdítottak el, nyomokat semmisítettek meg.
A bűncselekmény hírére a rendőrök elözönlötték a parányi irodát. A visszaemlékezések szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányság több vezetője is személyesen akarta látni a WC-csésze mellett térdeplő holttesteket. Az elvtársak el sem akarták hinni, hogy egy szocialista országban ilyen egyáltalán megtörténhetett. Így semmi csodálnivaló nincs abban, hogy a legtöbb nyomot összetaposták, és később több magas rangú rendőrtiszt nyomát is azonosították a tetthelyen.
Biszku le akarta állítani a Kékfényt
Szabó László, a Kékfény című tévés bűnügyi magazin műsorvezetője 1991 augusztusában arra a kérdésre, volt-e olyan bűncselekmény, amelynek egyszerű említése ma is hátborzongató, a Hungária körúti kettős rablógyilkosságot említette. Mint elmondta, a műsorig alig négy napjuk maradt a történet feldolgozására. Filmre vették a helyszínt, arra készültek, hogy a műsorban majd a lakosság segítségét kérik. Öt perccel az adás kezdete előtt letiltó telefon érkezett a belügyből, Biszku Béla személyesen utasította a belügyminisztert, hasson oda, hogy a Hungária körúti kettős gyilkosság maradjon ki a műsorból. Az ukáz ellenére mégis bemutatták.
Miért volt az ügy olyan kellemetlen Biszkuéknak, az állampárt vezetőinek?
Az információhiányt a közvélemény összeesküvés-elmélettel, legendákkal pótolta. Elterjedt például, hogy magyar katonatiszt követte el a bűncselekményt, de közben Moszkvába utazott. A másik verzió szerint szovjet katona a tettes, esetleg egy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!