2025. március 28., péntekMa Hajnalka napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
2025.03.28. Hajnalka Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 400,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 420,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Rákműtét, ami után a beteg néhány óra múlva hazamehet

Hirdetés

Rákműtét, ami után a beteg néhány óra múlva hazamehet

Az egyik leggyakoribb, endokrin rendszert érintő daganat a pajzsmirigyrák, amit évente 500-700 magyarnál diagnosztizálnak. Ma már 90 százalékban jól gyógyítható a betegség, de gyakran a műtéti eljárások során az egyik vagy mindkét lebeny eltávolítása miatt életen át tartó hormonpótlásra szorul az érintett. A visszamaradó nyaki heg szintén lelkileg megterheli a viszonylag fiatal, 40-50 év körüli átlagéletkorral rendelkező, főként nőkből álló betegcsoportot.

A minimálinvazív eljárások legújabb generációjával, a rádiófrekvenciás ablációval (RFA) a többi szövet károsodása nélkül pusztíthatók el a tumorsejtek, ez az intervenciós radiológus szakorvos irányításával mindössze egy tűelektróda bevezetésével történik meg, vágás nélkül, előzetes fájdalomcsillapítással, helyi érzéstelenítéssel

– fejtette ki az Indexnek Deák Pál Ákos az új eljárás lényegét. A Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa elmondta, hogy az eljárás a megelőző vizsgálatokkal együtt mindössze egy órát vesz igénybe, majd néhány órás megfigyelést követően otthonába távozhat a beteg, aki akár már másnap munkaképes.

Korábban a műtétet követően legalább egy hétig pihenésre szorult a beteg, a kórházban töltött napok után otthonában. A főorvos hangsúlyozta, hogy mivel a betegség a munkaképes korosztályt érinti, az eljárásnak nemzetgazdasági haszna is van azzal, hogy lerövidíti a lábadozási időt, illetve a kórházi ellátás idejét.

Hirdetés

A vágás nélküli beavatkozás

A vér- és tűbiopsziás mintavétel után közvetlenül az RFA-beavatkozás előtt és után is intravénásan bejuttatott kontrasztanyaggal, ultrahangvizsgálattal határozzák meg a daganat elhelyezkedését a tűelektróda célzásának helyét, majd később a műtét sikerességét. A pajzsmirigytumort a tűvel nagyjából 20 perc alatt 80-90 Celsius-fokra melegítik, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná. Az esetleges szóródást elkerülendő a daganat 4-5 milliméteres környezetét is érinti a beavatkozás, hogy a bőrt, ereket, idegeket, légcsövet, nyelőcsövet ne érje hőkárosodás, cukoroldatot adnak be – részletezte a szakorvos. 

Mint Deák Pál Ákos elmondta, a hormontermelést így a szerv csaknem minden esetben magától képes ellátni, nem szükséges annak gyógyszeres támogatása, emellett a nyílt műtéthez képest a fertőzésveszély is minimalizálható, a komplikációk aránya pedig kevesebb mint egy százalék. Súlyos mellékhatások sem alakultak ki, mint például hangszálbénulás vagy vérzés.

Az eljáráson átesettek 6, majd 12, 24 hónapos kontrollja során az ultrahangfelvételen alig lehetett megtalálni a korábbi tumor helyét, ami szintén a rádiófrekvenciás abláció eredményességét igazolja

– számolt be a főorvos, hozzátéve: olyan ráktípusról van szó, amelynek kiújulási esélye máskülönben 20–60 százalék között mozog, a kutatásban részt vevők a citológiai vizsgálat szerint az eljárást követően tumormentesek voltak.

Az új, vágás nélküli eljárás Magyarországot is a pajzsmirigyrák

Fotó: Premier Med

Több tucat résztvevővel kutatták

A 2021 márciusa és 2023 novembere között végzett kutatásban az onkoteam döntése szerint az arra jelentkezett 55 főből összesen 28-an, 19 nő és 9 férfi vett részt. Ugyan fiatalabbaknál előfordulhatnak agresszívabb ráktípusok, de jellemzően 35–55 éves korban jelentkezik, nagyobb arányban érinti a nőket, ennek pontos oka nem ismert, ugyan hormonális tényezők szerepet játszhatnak megjelenésében, mint a magas TSH-szint – ismertette a főorvos, majd elmondta, hogy a rádiófrekvenciás abláció a pajzsmirigyráknál akkor alkalmazható, ha a 80 százalékos gyakoriságot mutató papillaris típusú, egy darab 1 centiméter átmérőt nem meghaladó tumorról van szó, és amelynek nincs áttéte.

A szakorvos megemlítette, hogy a több góc esetében racionálisabb megoldás a pajzsmirigy eltávolítása, hisz az a szervet érintő genetikai mutációra utalhat. A kutatás kritériumai között szerepelt, hogy a páciens korábbi onkológiai kezelésen, műtéten vagy kemoterápián nem esett át, mivel az a vizsgálati adataikat torzította volna.

A tanulmány jelentőségéről elmondta, hogy a pajzsmirigyrák kezelésében az RFA-módszernek aránylag kevés a szakirodalma, annak ellenére, hogy 2015 óta nemzetközi szinten kutatják az ultrahangvezérelt rádiófrekvenciás (RFA) és a mikrohullámú (MWT) hőablációs lehetőségeket, a többéves magyarországi vizsgálat ebben újabb mérföldkőnek számít. Az is kiderült, hogy külföldi érdeklődők már bejelentkeztek a módszer elsajátítására, oktatás keretében. Deák Pál Ákos arra is kitért, hogy itthon már évtizedek óta alkalmaznak […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/02/12/ujdonsag-pajzsmirigyrak-kezeleseben-rfa-mutet-intervencios-radiologus/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Kozák Tamás az árrésstopról: Május után jöhetnek a katasztrófa-forgatókönyvek

Az OKSZ főtitkára határozottan visszautasította azt a kormányzati retorikát, amely szerint a kereskedelmi cégek „profithajhász” …