2026. augusztus 8., szombatMa László napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 366,00 Ft | USD: 317,00 Ft | CHF: 391,00 Ft
2026.08.08. László Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 366,00 Ft | USD: 317,00 Ft | CHF: 391,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Pokol Béla szerint veszélyes vizekre evezett Magyar Péter, jogi csapdát rejt a terve

Pokol Béla szerint veszélyes vizekre evezett Magyar Péter, jogi csapdát rejt a terve

Nagy hullámokat vetett a magyar politikai életben Magyar Péter bejelentése, miszerint Sulyok Tamás köztársasági elnöknek mindössze öt napja van az Alaptörvény legújabb módosításának aláírására, különben megfosztási eljárást indítanak ellene − írja a Demokrata.

Pokol Béla szerint ez a fenyegetés rendkívül veszélyes vizekre evez. Az államfőnek ugyanis az alkotmány szerint elidegeníthetetlen joga van ahhoz, hogy aláírás előtt előzetes normakontrollt kérve az Alkotmánybírósághoz (AB) forduljon. Ha a miniszterelnök ezt a lehetőséget figyelmen kívül hagyva szankciókkal fenyegeti meg az elnököt, az elméletileg kimerítheti a Btk. 254. §-át, azaz az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatásának kísérletét.

A volt alkotmánybíró ugyanakkor bízik abban, hogy csupán egy elhamarkodott, pontatlan megfogalmazásról van szó a kormányfő részéről:

Szerintem pongyolán fejezte ki magát. Nem hiszem, hogy végzett jogászként ne tudná: hiába ő a miniszterelnök, az államfőtől nem vehet el egy alkotmányban biztosított jogot, és nem szankcionálhatja azért, ha él vele és öt napon belül nem írja alá

− vélekedett Pokol Béla.

Az „abszurditási kifogás” és a logikai hurok

A jogász szerint jelenleg az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy Sulyok Tamás a visszaható hatályú módosítások alkotmányellenessége miatt valóban az AB-hez fordul. Pokol Béla itt vezetett be egy eddig keveset emlegetett jogi érvet, az úgynevezett argumentum ad absurdum-ot (az abszurdra való hivatkozást). Véleménye szerint ugyanis a kormány által benyújtott alkotmánymódosítás egy feloldhatatlan belső, önmegsemmisítő logikai ellentmondást tartalmaz:

A megfosztási eljárással átkerül a köztársasági elnök jogköre a házelnökhöz, aki aláírja a tizenhetedik módosítást, amiben az áll, hogy amennyiben aláírja a házelnök, másnap hatályba is lép, és harmadik nap megszűnik az államfő jogköre. Nem lehet megfosztani, mert mire megfosztanák, már megszűnt a tisztsége

− mutatott rá az eljárás technikai és logikai tarthatatlanságára a szakember.

Miért kerüli el a Tisza a tényleges megfosztást?

Pokol Béla rávilágított arra a politikai és számszaki realitásra is, hogy a Tisza-kormánynak miért nem áll érdekében a megfosztási eljárás tényleges végigvitele. Bár a parlamenti kétharmaduk megvan az eljárás megindításához, a köztársasági elnök tényleges elmozdításához az Alkotmánybíróság tagjai közül legalább tíz támogató szavazatra lenne szükség – ott viszont a kormánynak nincs meg a szükséges többsége.

Röviden: ezért nem akarják végigjátszani a megfosztási eljárást – a megindításhoz elég a kétharmad, de a befejezés az Alkotmánybíróságon múlik, ott pedig nincs kétharmaduk

− fejtette ki Pokol.

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2026/07/15/pokol-bela-magyar-peter-alaptorveny-modositas-sulyok-tamas/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Tarr Zoltán: Zajlik az átvilágítás a közmédiánál, de a minisztériumon kívül

Tarr Zoltán a Facebook-oldalán pénteken közzétett videójában azt mondta, hogy a parlament által megválasztott megbízott …