A 50 év felettiek aránya Magyarországon már meghaladja a 40 százalékot, a KSH adatai szerint 2024. III. negyedévében a foglalkoztatottak 20 százalékát tették ki. Szakértők úgy vélik, 2030-ra minden harmadik magyar munkavállaló 55 év feletti lesz. Bár az 50–69 évesek többsége még aktívan dolgozik, és elvárás velük szemben, hogy továbbra is tevékenyek maradjanak, a legtöbbjüknek nincs erre mintája. Steigervald Krisztián generációkutató elmondta, hogy míg nagyszülei 55 éves nyugdíjasként aktív emberek voltak, a szüleinek már tovább kellett dolgozniuk, a mai társadalmunkban pedig még inkább kitolódott a munka világában töltött idő.
Olyan kihívások előtt állunk, amelyeket illetően a hétköznapi embernek nincsen kapaszkodója, a 21. században csak az önismeretre lehet hagyatkozni. Később leszünk nagyszülők, mert gyerekeink később lesznek szülők, kvázi nem engedhetjük meg magunknak, hogy öregedjünk
– fogalmazott, hozzátéve: mivel kétszer többen mennek nyugdíjba, mint amennyien a munka világába lépnek be, a cégek számára is egyre fontosabb lesz az idősek aktivitásának megőrzése. Sok fizikai munkást alkalmazó cég kényszerből már foglalkozik ezzel, és a fehérgallérosokat foglalkoztatóknál is előbb-utóbb napirendre kerül a téma – mutatott rá a generációkutató.
Egész Európa küzd a problémával, a becslések szerint 2025-re várhatóan 222 millió „ezüstkorú” lakója lesz kontinensünknek, akik várhatóan 57 trillió euró költést generálnak, ami az európai GDP 31 százalékát teszi ki.
Pozitív hozzáállással tovább lehet élni
A Yale Egyetem korábbi kutatása szerint azok, aki pozitívabban tekintenek az öregedésre, átlagosan 7,5 évvel tovább élhetnek. Ebből kiindulva felmérték a magyar lakosság attitűdjét a témával kapcsolatban a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány (HCAF) és a Haleon egészségügyi vállalat felkérésére. A kutatás arra mutat rá, hogy azok, akik negatívan tekintenek az öregedésre, általában rosszabb jövőbeli kilátásokra számítanak, kevésbé hajlandók proaktív lépéseket tenni a jólétükért, és kevésbé érzik képesnek magukat ezek alakítására.
A magyarok kétharmada (69 százaléka) szerint az egészségügyi problémák az öregedés óhatatlan velejárói, és 60 százalékuk azt gondolja, hogy a folyamat rendszeres fájdalommal is jár. Valóban, az 50–69 éves korosztály 75 százaléka tapasztalja, hogy időnként fájnak az ízületei. Pedig szakértők szerint ennek nem feltétlenül kellene így alakulnia ebben a korban.

„Ha látjuk, hogyan élnek most az idős emberek, el tudjuk képzelni, hogy ha nem teszünk lépéseket, milyen öregkor vár ránk” – jegyezte meg Milánkovics Kinga, a HCAF társalapítója. Steigervald Krisztián generációkutató a magyarok egészséges étkezésről való gondolkodásáról elmondta, míg húsz éve úgy hitték, ez annyiban kimerül, hogy salátát is esznek a pörkölthöz, ma már jobban ismeri ennek elemeit a lakosság.
Az alapítvány képviselője hozzátette: bár a kutatásban 80 százalék felelt úgy, hogy sportol, a valóságban a lakosság töredéke él aktív életet, de az mindenképpen fejlődésnek számít, hogy ilyen magas arányban tisztában vannak vele, hogy ez hozzátartozik az egészséges életmódhoz. „Ha 30 éve megkérdezték volna a szüleinket, nem értették volna, hogy ebben mi lenne a hasznos. Társadalmi reflexióként pedig már látható, hogy az edzőtermekben is több a középkorú, mint gondolnánk” – tette hozzá.
A felnőtt lakosság 58 százaléka úgy véli, hogy az öregedéssel együtt a rossz fogak és a fogászati problémák is elkerülhetetlenek. Ezt a számok is alátámasztják: az 50–69 évesek 48 százaléka tapasztalja fogai állapotának romlását. Ugyanakkor ez mindössze 21 százalékukat zavarja, és az érintettek fele nem aggódik emiatt.
„Az adatok alapján jól látszik, hogy a magyarok milyen könnyen elfogadják a feltételezett, de nem szükségszerű, életkorral összefüggő kellemetlenségeket” – magyarázta a vállalat menedzsere, Lember Szilvia, hozzátéve: az egészség megőrzésére tett törekvések az öngondoskodás részét képezik, ehhez az életkor szerinti <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/03/04/aktiv-oregedes-tarsadalom-kihivas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!