Az Országgyűlés november 26-án 114 igen, 42 nem szavazattal és 8 tartózkodás mellett fogadta el az egyes adótörvények módosításáról szóló törvényt, amely – számos egyéb intézkedés mellett – jövő január végétől jelentősen megváltoztatja a polgári peres eljárások megindításakor fizetendő illeték számítását.
Nyolc szintből álló, sávos rendszer
A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértői (Szilas Péter és Fodor Dániel) szerint az illetéktörvény módosításával a kis értékű perek megindítása olcsóbbá válik, míg a nagyobb értékűeké akár jelentősen is megdrágulhat.
A jelenlegi szabályok szerint ugyanis a felperes perindításkor a pertárgyérték 6 százalékának megfelelő illetéket köteles fizetni, de eddig létezett egy 1,5 millió forintos felső limit. Ennél tehát akkor sem kerülhetett többe egy per megindítása, ha a jogvita milliárdokról szólt. A most elfogadott törvény a 6 százalékos mérték helyett egy nyolc szintből álló, sávos rendszert vezet be, és eltörli az illeték összegének felső határát. A módosítás után az illeték összege lényegében korlátlanul növekedhet (igaz, egyre csökkenő mértékben) a pertárgyérték összegével együtt.
Az új számítási módszer szerint a kisebb értékű perek olcsóbbá válnak: ma egy tízmillió forint összegű pert hatszázezer forint illeték árán lehet megindítani, a módosítást követően „csak” 489 500 forintot kell majd befizetni.
Százmilliós pertárgyérték esetén eddig az illetékmaximumot, azaz másfél millió forintot kellett megfizetni, a módosítást követően azonban az illeték már 4 039 500 forintra ugrik.
Ugyanakkor 2025. február 28-tól valamennyivel kedvezményesebben lesznek peresíthetők a 250 millió forintnál nem nagyobb, lakásokat érintő perek: itt a sávos rendszer szerinti illetéknek maximum a felét kell majd fizetni.
A változások nem érintik a jogorvoslati illetékeket. Vagyis az elsőfokú ítélet elleni fellebbezés benyújtásakor továbbra is legfeljebb 2,5 millió forintot, felülvizsgálat esetén pedig legfeljebb 3,5 millió forintot kell fizetni.
Fizessenek a pervesztesek!
Egy per lezárása után a pernyertes sokszor szembesült azzal, hogy a győzelme ellenére komoly költségei maradnak térítés nélkül. Ennek oka, hogy a bíróságoknak lehetőségük volt az ítéletben mérsékelni a pervesztesre áthárítható ügyvédi munkadíj összegét. Ez a kivételes lehetőség a gyakorlatban főszabállyá vált, a bíróságok rendszerint „szárnyaik alá vették” a pervesztes felet.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!