Almásy László 1895. augusztus 22-én született a család borostyánkői várában, amely ma a burgenlandi Bernsteinben található. A birtokot nagyapja, Almásy Ede szerezte, aki a Magyar Földrajzi Társaság egyik alapító tagjaként ismert. Apja, Almásy György neves Ázsia-kutató. Nem voltak grófok, hiszen a család jómódú, de köznemesi ágából származtak.
Rommel szolgálatában
László eleinte nem lépett tudós felmenői nyomdokaiba, tudniillik gyermekkorában inkább a technika, a motorok világa érdekelte: a gépkocsik és a repülőgépek. A kőszegi középiskolát apja akaratára 1909-ben egy londoni magániskolára váltotta, ahol 1913-ban érettségizett. A fiú 17 éves korában pilótajogosítványt szerzett, két évvel később pedig már a maga építette géppel repült. Részt vett az I. világháborúban, ahol több kitüntetést is szerzett mint hadirepülő.
A világháború után visszatalált másik gyermekkori szenvedélyéhez, az autóhoz. Az 1920-as években autóversenyeken szerepelt. Szombathelyen az osztrák Steyr Művek kereskedelmi képviselője lett. Érdekesmód épp a gépkocsik révén került kapcsolatba Afrikával, a sivataggal. Cége megbízásából 1926-ban elsőként utazott autóval a Nílus mentén Szudánba. Javaslatára autós szafarikat kezdtek szervezni, minden expedíción új gépkocsitípust próbált ki. Beutazta Tanganyikát, Kenyát, Ugandát, Szudánt, és a sivatagon át eljutott Alexandriába és Kairóba, ahol repülőiskolát alapított. Líbiában addig ismeretlen fennsíkot (Gilf Kebir), az Uvainat-hegység barlangjaiban történelem előtti sziklafestményeket talált. Az 1930-as években a Szahara belső homoktengerének feltérképezésével szerzett hírnevet.
A Nílus egyik szigetén egy magyaráb nevű berber törzsre bukkant, amelyről azt feltételezik, hogy a 16. században II. Szulejmán oszmán szultán által odahurcolt magyar hadifoglyok leszármazottai.
1941-ben a német hadsereg mint a sivatagok kiváló ismerőjét kikérte Magyarországról, és a Rommel vezette Afrika-hadtesthez vezényelték, ahol tanácsadóként és mélységi felderítőként szolgált. A német légierő tisztjeként Heinkel és Junkers repülőgépeket vezetett. 1942 nyaráig – amikor a németek visszavonulásakor visszatérhetett Magyarországra – többek között német ügynökök sivatagon való átjuttatásával foglalkozott. A háború után a német hadseregben végzett tevékenysége miatt háborús bűnökkel vádolták, majd a kommunista hatóságok kettős ügynöknek tartották. A per során azonban tanúk igazolták, hogy Almásy a háború alatt budapesti zsidókat mentett, ezért a népbíróság végül felmentette a vádak alól.
Film és valóság
Az angol beteg (The English Patient) című, kilencszeres Oscar-díjas filmet, amelynek főhősét a rendező és forgatókönyvíró Anthony Minghella Almásy Lászlóról mintázta, kevés köze van az eredeti történeti személyhez, és maga a film cselekménye sem mutat kapcsolatot a valósággal.
Almásy esetében a repülőgép nem pusztán úri passzió, költséges szórakozás, hanem a sivatag felkutatásának alapvető eszköze volt.
A háború alatt olyan eszköz, amellyel a sivatagot alaposan […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!