Július 1-je óta az italgyártók már nem szállíthatnak ki a boltokba nem visszaváltható termékeket, ennek eredményeképpen lassan már csak 50 forintos betétdíjjal rendelkező italokkal (0,1–3 literes űrtartalmú, műanyag, üveg és fém italos dobozokkal) lehet találkozni az üzletek polcain. Évente nagyjából 3,5 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba, ami átlagosan napi 9,6 millió betétdíjas terméknek felel meg. Az új palackvisszaváltási rendszer működtetéséért felelős MOHU a hónap elején kiadott közleménye szerint naponta 3,5 millió visszaváltás történik, vagyis 6,1 millió csomagolás nem kerül visszaváltásra.
Igaz, az összeg szintre napról napra csökken, ahogyan nő a visszaváltott csomagolások aránya. Runtág Tivadar, a MOHU operatív igazgatója elmondta, hogy a csúcs 4,5 millió visszaváltott csomagolás volt egyetlen nap alatt, de ez még mindig azt jelenti, hogy 5,1 millió csomagolás, vagyis 255 millió forintot dobtak ki a magyarok a legjobb napon is.
Az elképesztő mennyiségű betétdíjas „hulladéknak” pedig úgy néz ki, nagy piaca van és egyre több „palackvadásszal” kell megküzdenie a forgalmasabb kerületeknek. A környezettudatosságban és a hulladékgazdálkodásban előrelépésnek számító intézkedés káros mellékhatására a Terézvárosi Foglalkoztatást Elősegítő Nonprofit Kft. ügyvezetője, Töreki Milán hívta fel a figyelmet.
„A lakossági kukák, konténerek, utcai gyűjtőedények tartalmát azok öntik ki, akik ezekben a júliustól már visszaváltható italos palackokat keresnek, hogy így jussanak pénzhez. A probléma nem azzal van, hogy valaki kiemeli a szemétből a palackokat és azokat elviszi, hanem azzal, hogy eközben vandál módon megrongálja a kukákat, a lakossági gyűjtőedényekből az utcára önti a szemetet, a zsákokat széttépi, a tartalmukat szétszórja” – fogalmazott a szakértő egy a VI. kerület honlapján megjelenő cikkben.
Töreki Milán úgy látja, hogy Terézvárosban azért is jelent ez a jelenség különösen nagy problémát, mert a jelentős áthaladó forgalom és a sok turista miatt az átlagosnál több értékes palack landol a szemetesekben, így szerinte már „Budapest más kerületeiből, sőt vidékről is” Terézvárosba járnak a palackvadászok.
„Az ide érkező, néhány éjszakát eltöltő turisták a sétájuk során elfogyasztott néhány ital palackját nem visszaváltják, hanem az egyik utcai gyűjtőedénybe helyezik. Ugyanez jellemző bárkire, aki az utcán átutazóban elfogyaszt egy palack vizet, hiszen azzal nem fog Repontot keresni, sorba állni, ez nem életszerű” – mondta el a szakértő, aki kérdésünkre részletezte a problémát.
Az elmúlt hónapban csaknem 30 szeméttárolónkat rongáltak meg. Ezt megelőzően két év alatt nem kellett ennyi kukát javítanunk rongálás miatt.
A rongálás elsősorban azért történik, hogy a szeméttároló tartalmához hozzáférjenek. Az elmúlt hónapban minden belső-terézvárosi utcában volt rongálás, legnagyobb számban a Teréz körúton és a hozzá legközelebb eső mellékutcákban” – fogalmazott Töreki Milán, aki szerint hiába váltják vissza egyre többen az italok csomagolásait.
„Azok, akik visszaváltható dobozokért rongálnak, nem tudják, hogy van-e a kukákban számukra értékes tartalom, tehát a rongálás […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/08/13/szemet-betetdij-palack-repont-fovaros-palackvadasz-forint-kuka/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!