„Az egész világon, így Európában is a nem fertőző betegségek okozzák a legnagyobb problémát. Magyarországon is évente 32-33 ezer ember hal meg daganatos betegség miatt” – emelte ki Müller Cecília. Az országos tiszti főorvos hozzátette: évente 83 ezer új esetet fedeznek fel, a népegészségügyi szűrővizsgálatok során egyre több korai stádiumú elváltozást mutatnak ki. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vezetője hangsúlyozta, hogy világszerte növekvő tendencia figyelhető meg a tumoros esetszámokban, a halálozási adatokban mégis stagnálás mutatkozik itthon. „A szociális életminőség javulásával együtt nő a születéskor várható élettartam, amiben arra számítunk, hogy hamarosan megközelítjük az európai átlagot, amiben a szűrőprogramok kiterjesztésének is szerepe lesz” – fogalmazott az országos tiszti főorvos. Mint rámutatott, azzal, hogy nő az egészségben eltöltött évek száma, egyre több egészségügyi szakemberre van szükség, a humánerőforrás-hiány ezért világszerte egyre nagyobb probléma.
Keresik a válaszokat az oltásszkepticizmusra
Kötelező szűrővizsgálatok mindig is voltak, az elsőre újszülöttkorban kerül sor. „Mindezzel, illetve az oltásoknak köszönhetően több száz éve létező, járványos megbetegedéseket tudhatunk magunk mögött” – tette hozzá. Szavai szerint ezért is értetlenül áll a Covid óta terjedő oltásszkepticizmus előtt, amiről már a WHO képviselőjével és az ELTE magatartástudományi kutatójával is egyeztetett. „Olyan oltóanyagokat használunk, ami kisebb terhet ró a gyermekre, ezért a gyermekvakcinák egy része tűmentes, nazális spray” – mondta az NNGYK vezetője, hozzátéve: ezek kedvező fogadtatásra találtak.
Az új koronavírus elleni Moderna-vakcina-beszerzést illetően elmondta, jövő héten indulhat a szállítás Magyarország felé, az injekciót a tervek szerint az oltópontokon kívül majd a háziorvosnál lehet kérni.
A tiszti főorvos a szűréseket illetően kiemelte: a panasz- és tünetmentes átlagpopulációnál a korai felfedezésben lehet jelentősége.
„Ez arra sarkallhat bennünket, hogy minden orvos-beteg találkozásnál legyen egyfajta éberség bennünk” – jegyezte meg. Korábban háziorvosként szerzett tapasztalatai alapján kiemelte, hogy az alapellátásnak nagy szerepe van a megelőzésben, ezért a családi előzmény ismeretében a beteget a megfelelő vizsgálatokra irányíthatja. „Akkor érdemes a betegséget szűrni, ha nagy társadalmi terhet jelent, és van megfelelő gyógymód a kezelésére. Bizonyos időközönként ismételni kell, mivel a vizsgálat adott intervallumra szól. Kórelőzmény vagy családi előzmény esetén a gondozó orvos fogja meghatározni a megjelenés gyakoriságát” – említette Müller Cecília.
Mint ismert, hazánkban az alábbi népegészségügyi szűréseket végzik:
- <a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/11/19/muller-cecilia-szuresek-rak-nepbetegseg-megelozes/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!