2024. április 16., keddMa Csongor napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 407,00 Ft
2024.04.16. Csongor Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 394,00 Ft | USD: 371,00 Ft | CHF: 407,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Mi vezetett a Kádár-korszak bukásához?

Hirdetés

Mi vezetett a Kádár-korszak bukásához?

A történész is megerősítette, hogy 1988-ra már érezhetők voltak a nemzetközi változások, amelyek előbb-utóbb nálunk is éreztették hatásukat. Kádárt leváltották, és létrehoztak neki egy súlytalan, korábban nem is létező posztot, ő lett a teljhatalmú főtitkárból az MSZMP elnöke. Ennek a pozíciónak gyakorlatilag nem volt semmi funkciója a pártvezetésen belül.

Balogh Gábor szerint azt kell feltételezni, hogy Kádár már egy saját maga kreálta világban élt akkoriban, nem vett tudomást a súlyos gazdasági-társadalmi problémákról. Sőt, az 1988. áprilisi tévéintejújában maga a pártvezető mondja ki, hogy

Magyarországon politikai és társadalmi értelemben nincs válság!

Hirdetés

Mindez akkor hangzik el, amikor szinte már csődhelyzetben az ország, és az IMF-hez is azért csatlakoztunk korábban, hogy az onnan felvett hitelekből valahogyan túléljünk. 

A szálakat Budapesten igazából Moszkvából mozgatták 

A történész szerint a párton belüli elégedetlen hangok önmagukban nem lettek volna elegendők, hogy Kádár lemondjon. A magyar politikát még mindig Moszkvából irányították. 1988 elején találkozott Budapesten Kádár János Vlagyimir Krjucskovval. Őt maga Gorbacsov, az akkori szovjet kommunista párt vezetője küldte a magyar fővárosba, azért, mert Krjucskov már az 1956-os forradalom leverésekor is a budapesti szovjet nagykövetségen dolgozott, személyesen is jól ismerte Kádárt, és hosszú ideje dolgozott a szovjet titkosszolgálatnál, a KGB-nél, amelynek 1988 októberében lett a vezetője.

Ilyen színfalak mögötti előzmények után tették Kádár számára világossá, hogy lejárt az ideje. Pontosabban voltak már előjelek korábban is. Nem véletlen, hogy szovjet nyomásra – ekkor már a korábbi, matuzsálemi korú szovjet vezetőkhöz képest a fiatal Mihail Gorbacsov állt a Szovjetunió élén –, egy évvel a KGB-s vezető látogatása előtt leváltották a régi vágású Lázár Györgyöt a miniszterelnöki posztról, és helyére a párt egyik üdvöskéje, Grósz Károly került. 

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2023/05/30/kadar-janos-mszmp-fotitkar-levaltas-kadarizmus-szovjetunio-mihail-gorbacsov-grosz-karoly-kibeszelo/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Letartóztatták az 56 éves férfit, aki lelőtte az ismerősét Komádiban

Mint arról korábban hírt adtunk, 2024. április 12-én kora este egy 56 éves férfi összevitatkozott …