2025. június 24., keddMa Iván napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 346,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2025.06.24. Iván Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 346,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Megszólalt a közalapítvány, ami életbevágó kérdésekről dönt itthon

Hirdetés

Megszólalt a közalapítvány, ami életbevágó kérdésekről dönt itthon

Mint megírtuk, az átláthatósági törvény-tervezet nemrégiben benyújtott módosítási javaslata szerint a külföldi támogatásban részesülő szervezetektől elvett 1 százalékot a Batthyány-Strattmann László közalapítványnak (BSLAGY) adnák át, amely a gyógyászati segédeszközök, gyógyszerek egyedi méltányosságának elbírálására lett létrehozva, ez korábban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) hatáskörébe tartozott.

Tízszer több kérelem érkezik mint tíz éve

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) konferenciáján Rózsa Péter egészségügyi közgazdász, a Mediconcept Kft. ügyvezetője az elérhető nyilvános adatokat összevetve elmondta, hogy az egyedi méltányossági gyógyszer-finanszírozás a 2013-as évben 2023-ra jelentősen megemelkedett csakúgy, mint a benyújtott kérelmek száma – 2500-ról 30 ezerre, amely összesen 23 ezer beteg terápiáját érintette. Közel 90 százalékuk pozitív elbírálásban részesült a NEAK által. Az esetek háromnegyedében a patikában elérhető nem finanszírozott készítmények ártámogatásáról, a többi kérvény a nagy értékű, ritka betegségek gyógyszereire (orphan) vonatkozik. Míg a 2023-as évben 83 milliárdot fordítottak erre, a 2024-es évre közel 100 milliárd forintra nőtt az egyedi méltányosságra kifizetett összeg. A teljes közfinanszírozott gyógyszerkiadásokon belül a korábbi 1 százalékról 12 százalékra nőtt az egyedi méltányosságra kifizetett kiadások aránya.

A nagy értékű kifizetések olyan betegségek legmodernebb kezelését finanszírozták, mint az emlődaganat, petefészekrák, melanoma vagy cisztás fibrózis, ez összesen majd ezer beteg 20 milliárdos kezelését jelentette. Rózsa Péter ugyanakkor megjegyezte, hogy csoportosítani lehetne azokra a terápiákra vonatkozó kérelmeket, amelyekre többen jelentkeznek, ugyanis az egyedi elbírálás hatalmas adminisztratív terhet jelet. Hozzátette: hatalmas mennyiségű adat keletkezik egy-egy elbíráláskor, de ez a reguláris engedélyezést jelentősen tudja támogatni.

Hirdetés

Az egyedi méltányosság rendszerével az egyedi kondíciókkal rendelkező betegek a legmodernebb gyógyszerekhez is jó eséllyel hozzájuthatnak

– hangsúlyozta, hozzátéve: büszke erre a rendszerre. Nemzetközi konferencián szembesült azzal, hogy Németországon túl kevés országnak van ilyen kiterjedt egyedi méltányossági rendszere.

Méltányossági alapon döntenek

A konferencia kerekasztal-beszélgetésén Dávid Tamás, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő ártámogatási főigazgató-helyettese hangsúlyozta: a Batthyány-Strattmann László A Gyógyításért Alapítvány létrejöttével az egyedi méltányossági gyógyszertámogatás ketté vált egyedire és méltányosságira, ez utóbbit a BSLAGY az egyedit továbbra is a NEAK viszi.

Putnoki Katalin, az alapítvány kuratóriumi elnöke először beszélt nyilvánosság előtt arról a munkáról, amit bő 4 hónapos fennállásuk óta végeznek a méltányosságból adható terápiák elbírálásával „Gyakorlatilag teljesen nulláról kellett kezdenünk egy szervezet felépítését, miközben rengeteg kérelem jött” – fogalmazott, a számokat illetően elmondta, hogy

most 2100 kérelemnél tartanak, az eddig megszületett 650 döntés kivétel nélkül pozitív volt.

Az ötfős kuratóriumon kívül 4–5 adminisztratív munkatárssal indult az alapítvány, utóbbi létszám nemrégiben bővült tízre annak érdekében, hogy szeptemberig le tudják dolgozni hátrányukat. „Voltak olyan korábban elutasított kérelmek is, amiket újra benyújtottak hozzánk” – tette hozzá. A kuratóriumi elnök tájékoztatása szerint kezdetben a véges források miatt óvatosak voltak az engedélyek kiadásával, így az első engedélyeket csak három hónapra adták ki, amit 6 hónapra változtattak, de már olyanok is vannak köztük, amik már év végéig szólnak. Hangsúlyozta, hogy igyekeznek a kérelmezőknek terápiát biztosítani, a gyermekeket és az onkológiai betegeket veszik előre, a ritka betegségeket is kiemelten kezelik, annál is inkább mivel ez operatív igazgatójuk szakterülete is egyben.

Van, amikor túl késő hónapokig várni a gyógyszerre

Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetének vezetője elmondta, hogy mivel az alapítvány csak pár hónapja vette át a feladatot, nincsenek hosszú távú tapasztalataik, de kaptak már tőlük 1 pozitív elbírálást, abból a 11 kérvényből, ami az idei évben a BSLAGY-hoz került. Molnár Mária Judit azt is elmondta, hogy ebben az évben összesen 100 kérelmet nyújtott be az intézet. Hangsúlyozta, hogy fontos a terápiához jutás útját lerövidíteni, különösen a gyerekeket érintő betegségeknél, az SMA esetében a korai kezelésnek van a legnagyobb egészségnyeresége.

A szakma kész arra, hogy segítsen a hosszabbítási bírálati szempontok meghozatalában, méltányossági alapon minél több beteg jusson hatékony terápiához

– jegyezte meg.

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/06/03/rakbetegek-egyedi-meltanyossagi-gyogyszer-tamogatas-batthyany-strattmann-laszlo-alapitvany-aipm-konferencia/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Orbán Viktor rendkívüli biztonsági intézkedéseket rendelt el a közel-keleti helyzet miatt

Rövid videóval jelentkezett be Orbán Viktor magyar miniszterelnök, miután véget ért a rendfenntartásért felelős vezetőkkel …