2024. október 5., szombatMa Aurél napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
2024.10.05. Aurél Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 401,00 Ft | USD: 364,00 Ft | CHF: 427,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Megalázónak tartják a pedagógusok számonkérését a szakszervezetek

Hirdetés

Megalázónak tartják a pedagógusok számonkérését a szakszervezetek

Szeptember 11-én indult el a pedagógusok kötelező továbbképzése és számonkérése. Az óvodapedagógusoknak az Óvodai nevelés országos alapprogramjából kell megújítaniuk az ismereteiket, míg az iskolákban dolgozók a Nemzeti alaptantervből adnak számot.

A 10 órás távoktatási képzés a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által biztosított platformon érhető el. A tanároknak a vizsga sikeres teljesítéséhez húsz kérdésből tizenötre kell helyesen válaszolniuk legkésőbb 2025. január 31-ig. A távoktatási képzésen a pedagógusoknak nem kell online órákon részt venniük, ugyanis tananyagcsomagokat tölthetnek le a munkakörüknek és az oktatott tantárgyaknak megfelelően, amiket egyénileg sajátítanak el. Azoknak viszont, akik több szakot is tanítanak, elég csak egy, általuk választott tantárgyból vizsgát tenni.

A sikertelen vizsga pontvesztéssel járhat

A rendszer elsőként az óvodapedagógusok előtt nyílt meg, közülük sokan már szeptember közepén levizsgáztak. Az iskolákban dolgozók tapasztalatairól azonban egyelőre nem esett szó. Részükről elsőként a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet nyilatkozott lapunknak.

Hirdetés

„A tanfolyam elvégzése azért is fontos, mert beleszámít a pedagógusok új teljesítményértékelésébe. Ráadásul a legtöbb (28) pontot érő szempontok közé tartozik, ami a pedagógiai munka minőségét és eredményességét értékeli. Az viszont egyelőre nem világos, pontosan hány pontot ér, ha teljesítik, és mennyit vonnak le a pedagógustól, ha nem sikerül elvégeznie a képzést” – kezdte az ügyvivő.

A tanárok maximum háromszor futhatnak neki a számonkérésnek, és nagyjából négy hónapjuk van a teljesítés határidejének lejártáig. Tehát még nem szorítja őket az idő, ám néhányan már nekiláttak a feladatok megoldásának. Nagy Erzsébet az ő tapasztalatukat tolmácsolva elmondta: „Olyan, mintha valaki maga elé vette volna a NAT-ot és a kerettantervet, és feleletválasztós kérdéseket készített volna belőle.”

Nagy Erzsébet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője 2023. április 24-én

Nagy Erzsébet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője 2023. április 24-én

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

A kérdések között szerepel például, hogy hány óra van egy adott tantárgyból, mi a célja a tanításának, van-e belőle tankönyv, a NAT-ra vonatkozóan pedig többek között a megjelenített műveltségi, tanulási területek követelményeire, a kerettanterv tartalmi elemeire és arra kérdeznek rá, milyen elemekből épül fel a nevelési-oktatási program.

Nem vizsgáztatni kellene belőle, hanem vitákat rendezni róla, és gyűjteni a tapasztalatokat a módosításhoz 

– fogalmazott egy másik tanár, utalva arra, hogy a Nemzeti alaptantervet a közoktatási törvény értelmében ötévente felül kell vizsgálni, ami most 2025-re esik. 

„Egy nagycsoportos is könnyedén megválaszolta volna”

Tóth Tünde, a Pedagógusok […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/10/02/nemzeti-alaptanterv-pedagogus-vizsga-oktatasi-hivatal/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

Tüntetést szerveznek a budapesti antifasiszta támadások nembináris résztvevője mellett

A magyar börtönkörülményeket fájlalják annak a német vádlottnak a szülei, aki tavaly több társával együtt …