Mint ismert, idén szeptember 13-ig kellett a szülőknek az iskolában leadni az írásbeli nyilatkozatot arról, hogy kérik-e hetedik osztályos gyermekük számára az ingyenes HPV elleni oltást. Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közlése szerint ezt a szülők idén a korcsoportba tartozó lányok 81,4 százalékának kérték (34 155), a fiúk 73,2 százalékának (32 290). A vakcina első adagját októberben meg is kapták a diákok. Fél év múlva a második dózissal lesz teljes a védelem a humán papillomavírus leggyakoribb rákot okozó (16, 18, 31, 45, 52,58) és genitális szemölcs kialakulásáért felelős (6-os és 11-es) törzsei ellen.
Majdnem mindenki megfertőződik
Akik a kampányoltásból kimaradtak, már térítés ellenében oltathatják be magukat a kórokozó ellen. 15 éves kor felett az immunizáláshoz már három vakcina szükséges féléven belül. Típusonként és forgalmazónként némileg eltérő áron lehet hozzájutni. Darabja nagyjából 50 ezer forintba kerül, amit a háziorvos, illetve szakorvosok (például nőgyógyász, belgyógyász) írhatnak fel, és adhatnak be. A szakmai álláspont szerint
A felnőttek 90 százaléka találkozik életében a vírussal, ami minden tizedik embernél tünetmentesen a szervezetben marad.
Az oltás hosszútávú védelmet jelent
Az NNGYK ajánlása szerint a legcélszerűbb a szexuális élet kezdete előtt megszerezni a védettséget, de későbbi életkorban sem felesleges, és hátránnyal vagy kockázattal sem jár. Az évtizedes tapasztalatok szerint semmilyen tartós mellékhatással nem hozható összefüggésbe az oltás. A szúrás helyén előfordulhatnak enyhe helyi reakciók, például duzzanat, bőrpír. Koiss Róbert kiemelte: még felnőttkorban is hosszú távú, több mint tíz évre szóló védelmet nyújt a védőoltás, szemben a természetes fertőzéssel, amire gyenge az immunválasz.
„Minden klinikai vizsgálat azt igazolta, hogy a fiatalkori HPV-fertőzés nem múlik el, a hámsejtekben hosszú ideig megmarad a vírus. Az inkubációs, lappangó időszakban a méhnyakszűrés még nem képes a vírus jelenlétét kimutatni. Ez az időszak a fertőzés időpontjától számítva több hónapig tart. Később, a reproduktív fázisban a vírus szaporodni kezd a gazdasejtben. Ekkor a vírus örökítőanyaga (DNS) kimutatható válik, és a méhnyakszűrés során sejtnyugtalanságot ( ASCUS, LSIL) azonosíthatunk. Ez a szakasz hónapokig, sőt akár évekig is fennállhat. A sejtekből kiszabaduló új HPV vírusok száma idővel, a fertőzés által kiváltott helyi immunválasznak köszönhetően csökken, és kialakul az immunkontroll szakasz. Az immunkontroll következtében a sejtnyugatlanság megszűnik és a vírus a hámsejtekben marad.
A méhnyakrák szempontjából alacsony kockázatú törzseknél rövidebb ideig, míg de a magas kockázatú típusok esetében évekig, évtizedekig is megmaradhat ez az állapot
– fejtette ki a nőgyógyász. Mint rámutatott, a felnőttkori HPV oltásnak az a szerepe, hogy fenntartja az immunkontrollt. „Ha nincs vírusosztódás, kicsi az esélye annak, hogy rák előtti állapot […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/11/10/mehnyakrak-garatrak-megelozes-hpv-elleni-oltas-felnottek/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!