Május 8-án hozott nyilvánosságra Magyar Péter egy hangfelvételt, amit még előző nap úgy harangozott be, hogy az az Orbán-kormány őszödi beszéde lehet, mivel az leleplezi a kormány egymásnak ellentmondó kommunikációját és valós lépéseit. Mint fogalmazott,
Orbán Viktor nem beszél másról három éve, csak a béke fontosságáról. (…) De miközben kifelé Orbánék végighazudták az utóbbi éveket, titokban, a színfalak mögött teljesen mást tettek és tesznek
– mondta a Tisza Párt elnöke, aki az őszödi beszédre utalva azt ígérte, a hangfelvételből kiderült, hogy az elmúlt években a kormány „hazudtak reggel, délben meg este”, valamint kiderül, hogy Ruszin-Szendi Romolusz altábornagyot szerinte miért távolították el a Honvéd Vezérkar éléről.
Az Index még februárban írt arról, hogy Ruszin-Szendi Romuluszt vélhetően több ok miatt menesztették a honvédség éléről: egyrészt az ígéretével ellentétben nem sikerült neki a hadsereget a harcászati szintről magasabb, hadműveleti szintre emelni. Másrészt a volt vezérkari főnök nem tudott kellően alkalmazkodni és eleget tenni Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a honvédelem megújítása és újraszervezése érdekében tett elvárásainak, magatartásával pedig nem követte a kormány kommunikációját. Cikkünkben azt is feltártuk, hogy a volt vezérkari főnököt a szakmai ellentétei mellett éppen az általa építtetett villája miatt küldték el a Magyar Honvédség kötelékéből.
Lapunk éppen csütörtökön tette közzé, hogy a Honvédelmi Minisztérium vizsgálata feltárta, hogy Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy vezérkari főnökként kettős kommunikációt folytatott: míg jelentéseiben a magyar kormányzati álláspontot tükröző háborúellenes narratívát jelenítette meg, a NATO ülésein valójában Ukrajna-barát álláspontot képviselt, sőt, felszólalásait a „Slava Ukraina” (Dicsőség Ukrajnának) kifejezéssel zárta.
A Magyar Péter által csütörtökön közzétett hangfelvételen 2023 áprilisában Szalay-Bobrovinczky Kristóf honvédelmi miniszter arról beszél, hogy az ötödik Orbán-kormány egy valóban ütőképes, harcképes magyar haderőt épít fel, ami átállás a háború felé vezető út nulladik fázisára – a hangfelvétel szerint ezért kérte fel Böröndi Gábor altábornagyot a Honvéd Vezérkar vezetésére.
A felvételt a kormány részéről Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormányinfón „lepkefingnek” minősítette, míg Szalay-Bobrovinczky közösségi oldalán úgy reagált,
Én egy Magyarország fegyveres védelmére kész és alkalmas hadsereget építek! Mert a békéhez erő kell
– fogalmazott a honvédelmi miniszter.
A kormány reakciójára ezután Magyar Péter az Európai Parlament strasbourgi székházában készített videóval reagált. Ebben a Tisza Párt elnöke többek között arról beszélt, hogy szerinte Orbán Viktor kormánya „a hazugság és háború kormánya”, ami pénzért és hatalomért a saját honfitársai biztonságát is képes feláldozni, valamint a politikusok és az oligarchák „a legtöbb pénzt egy háború során tudják ellopni”.
Már tizedik éve tart a haderőfejlesztés
A magyar kormány haderőfejlesztése ugyanakkor nem most kezdődött, és még csak nem is az ukrajnai háború nyomán, bár mint az Európai Unió legtöbb tagállamában, Oroszország illegális és nemzetközi szerződéseket sértő inváziója után azt felgyorsították – nem véletlen, hogy az Európai Bizottság a tagállamok állam- és kormányfői kérésére még 2024 márciusában kidolgozott egy, a tagállamok védelmi ipari kapacitásainak fejlesztését célzó programot (EDIP) és ezzel kapcsolatos stratégiát (EDIS), valamint idén mutatta be a közös fegyver- és lőszerbeszerzést célzó ReArm Europe nevű programot.
Ugyanakkor a magyar haderő fejlesztése nem ekkor kezdődött,
a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programot még 2016 decemberében jelentette be egy háttérbeszélgetésen az akkori honvédelmi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!