A Borisz ciklon hatalmas mennyiségű csapadékot hozott magával, magas fokú árvízkészültség alakult ki a Dunán és mellékfolyóin. Szerdára a pesti és a budai alsó rakpartot is elöntötte a víz, és a főváros egyik legkritikusabb pontja, a Róma-part is víz alá került.
Kedd éjszaka hatályba lépett az árvízrendelet, szerdán reggel pedig Orbán Viktor miniszterelnök Árvízinfo címmel tartott sajtótájékoztatót, ahol elmondta, hogy most jön az árvíz elleni védekezés legnehezebb időszaka. Csütörtökön a Margit-szigeten komoly fejtörést okozott az áradás, ugyanis a déli lejtés miatt a homokzsákok nem mindenhol voltak egyforma magasak. Kismaroson volt a legkritikusabb a helyzet, az ott lakók már csak csónakkal tudtak közlekedtek az utcákon is.
Több városban, köztük Komáromnál, Vácott és Győrött már tetőzött a Duna. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság adatai szerint a péntek esti vízállás a fővárosban meghaladta a 824 centimétert, az előrejelzések alapján itt szombaton éjjel tetőzhet a folyó, a rakpartok kedden szabadulhatnak az árvízi tehertől.
23
Folyamatos az együttműködés Karácsony Gergely és a kormány között
Orbán Viktor pénteken ismét Árvízinfó címmel tartott sajtótájékoztatót, miután az árvízvédelmi operatív törzzsel egyeztetett. A kormányfő arról beszélt, hogy a csütörtökön elvégzett munka összesítéseként az előrejelzések igaznak bizonyultak, ugyanis az elmúlt két napban sehol sem hullott említésre méltó mennyiségű csapadék és folytatódik a nyári időjárás, ami segíti a védekezést. „A Lajta esetében egy hosszú tetőzésen vagyunk túl” – mondta.
A védekezésben részt vevő személyi állományról Orbán Viktor elmondta, hogy plusz 50 fővel bővül a létszám a vízi ágazatoknál, 600 fő a honvédségtől, 150 plusz polgárőr és 6149 fő dolgozott tegnap a hivatásosoknál. Az önkéntesek száma csökkent, de nem azért, mert kevésbé fontos a védekezés, hanem mert elkészültek a nyúlgátak.
A klasszikus fizikai munkákkal végeztünk
– jelentette ki a kormányfő.
Beszámolt arról is, hogy csütörtökön 311 ezer homokzsákot töltöttek meg. Nehéz védekezési helyszínek között említette Pilismarótot, ahol 99 százalékosra változott a készültség szintje. Tahitótfalunál 100 százalékos a védekezés, ahogy Vácon és Kismaroson is – közölte Orbán Viktor. Kisoroszit és Pócsmegyert illetően elmondta, hogy az ellenőrzésnél mindent rendben talált.
Elmondása szerint a Margit-szigeten is minden rendben van. Új elem az operatív törzs munkájában, hogy most már a Budapesttől délre eső védműveket is ellenőrzés alá kellett vonni, így Bátán, Dunaszegcsőn és Baján is dolgoznak. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Budapestről délre sem fogja meghaladni az árvíz az eddig mért legmagasabb szintet.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy összehangolt védekezési munka zajlik az árvízveszélyes helyeken az állam és az önkormányzat részéről, az emberek pedig nyugodtabbak, mint 2013-ban, a legutóbbi árvízhelyzet idején voltak.
Extrém terhelés éri a gátakat, a nézelődőktől kérték: maradjanak távol
A gátakat most extrém terhelés éri, a figyelőszolgálatot ellátó vízügyesek szerepe és szaktudása most döntő fontosságú – adott helyzetjelentést az Országos Vízügyi Főigazgatóság a Facebookon pénteken. Mint írták, a legnagyobb gondot a nézelődők okozzák, akik „hátráltatják a munkát, veszélyeztetik a töltéseket, ezért a vízügy a lakosság józan belátását és együttműködését kéri”.
Senki ne menjen a védekezés helyszíneire, akinek nincs ott dolga!
– fogalmaztak.
Hozzátették: a Duna hazai szakaszán zajlik a lassú apadás, egyre lejjebb lévő településeknél tetőzik a folyó: csütörtök délelőtt még Nagybajcsnál, este Gönyűnél, péntek hajnalban pedig már Komáromnál érte el a csúcspontot az ottani vízállás. (Nagybajcsnál egyébként már több mint 20 cm-t apadt azóta a folyó, és a következő napokban is folytatódik ez a tendencia.)
Itthon várhatóan a III. fokot szinte mindenhol meghaladja majd a Dunán levonuló ár legmagasabb vízszintje a helyi vízmércéken. Esztergomban péntek napközben, Nagymarosnál pedig éjszaka tetőzött a folyó. A Rábán Árpásig fokozat alatti, Győrött a III. fokozat szintje feletti tetőzésre lehet számítani a jövő hét elején.
A Lajtán a szükségtározó megnyitásának köszönhetően Mosonmagyaróvárnál éjszaka 286 centiméteren, a valaha mért legmagasabb vízállástól, vagyis LNV-től körülbelül 30 centiméterrel alacsonyabban volt a tetőzés.
A lassú és tartós áradás miatt most kapják a legnagyobb terhelést a gátak a Dunakanyarban.
Az ideiglenes védműveknek akkora nyomást kell kibírniuk, hogy bármikor előfordulhatnak váratlan jelenségek, mint a csurgás vagy a buzgár, amelyek veszélyeztetik a töltések stabilitását. A vízügyesek szaktudása most döntő fontosságú – írták.
Élesben nem tesztelt technikával próbálják megvédeni az Országházat
Két árvízvédelmi kapu is védi az Országházat – mondta Horváth Gábor, az Országgyűlés Hivatala gépész művezetője az Országház épületének hivatalos Instagram-oldalán közzétett videóban.
A szakember elmondta, hogy a kapuk 2013-ban, a mélygarázzsal és a látogatóközponttal egy időben épültek. Mindkettő vasszerkezetű, az egyik 8,5 méter hosszú, 3,5 méter magas, míg a másik 5,5 méter hosszú és szintén 3,5 méter magas.
Horváth Gábor tájékoztatása szerint a kapukat görgőkön húzták be, majd nekifeszítették egy gumi tömítőszerkezetnek, így nem tud átjutni rajtuk a víz.
A mögöttük lévő másodlagos kapu – egy alumíniumszerkezetű, a Római-partihoz hasonló árvízvédelmi létesítmény – azt szolgálja, hogy ha véletlen beszivárogna a víz, legyen, ami megállítja. Ha ez sem lenne elég, a két kapu közé szivattyúkat is el tudnak helyezni – tette hozzá. A gépész művezető jelezte, hogy a kapukat élesben még nem próbálták, de a tűzoltók már nagy nyomású vízzel tesztelték azokat.
8
Újabb változások a fővárosi közlekedésben
Péntektől a Duna magas vízállása miatt az M2-es metró nem áll meg a Batthyány téren, illetve a 19-es és a 41-es villamosok közlekedése is megváltozott.
Ahogy azt korábban a BKK már jelezte, szeptember 20-án, pénteken üzemkezdettől lezárták az M2-es metró Batthyány téri állomását. A vonatok ma már csak áthaladnak az állomáson, le- és felszállni nem lehet. A Batthyány téri metróállomás lezárásának idején a 39-es busz a Széll Kálmán tér és a Batthyány tér között sűrűbben és nagyobb befogadóképességű, csuklós autóbuszokkal közlekedik.
Péntektől korlátozták a 19-es és a 41-es villamos közlekedését is a Széchenyi Lánchíd térségében. A 41-es villamos a Krisztina körút felé, az 56-os villamos vonalán közlekedik, a 19-es villamos pedig két szakaszon jár: a Bécsi út felől csak a Batthyány téri, illetve a Clark Ádám téri ideiglenes végállomásig (felváltva), Kelenföld felől pedig a Clark Ádám tér megállóhelyig.
Mindeközben a BKK sűrűbben indítja a nagykörúti 4-es és 6-os villamosokat, illetve több járat közlekedik az 1-es villamos vonalán is.
3
Elkeseredett a küzdelem a Római-parton
Stábunkkal hétfőn jártunk a Római-parton, akkor még valóban ki lehetett sétálni a sokak által kedvelt büfésorhoz, csütörtök délután viszont már állt a víz a partra vezető utcákban. A területen a fővédvonal a Nánási út – Királyok útja vonalon húzódik, ezzel pedig kialakul egy 70 hektáros hullámtér, amelyet a főváros, vagyis idén a kormányzat nem véd meg.
Vannak helyiek, akik az önkormányzatot hibáztatják, mert a fővédvonal nem a parton található, így elönti a házukat a víz, miközben nem a III. kerület feladata az árvízvédelem. Akad olyan önkéntes, aki segít a bajba jutott ingatlantulajdonosoknak, de közben azt gondolja, hogy
hiba volt az ártérbe építkezniük, és nem várhatják el a fővárostól, hogy megvédje őket.
Tudomásunkra jutott, hogy néhány ház tulajdonosa nem hagyta el otthonát annak ellenére sem, hogy a főváros szerint menthetetlen ártérben élnek. Ők a Római-partért Egyesület tagjaival, valamint önkéntesekkel próbálják megvédeni magukat. Az utcát azonban még megközelíteni sem tudtuk, ugyanis a rendőrség lezárta a területet, és senkit sem enged be a karszalaggal rendelkező önkénteseken és helyi lakosokon kívül. Szerencsére a Római-partért Egyesület elnöke, Búzás Antal Győző kijött hozzánk elmondani a helyzetüket a kordon szélére. Helyszíni riportunk itt olvasható.
8
Víz alatt a Kopaszi-gát jó része is
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/09/21/arviz-aradas-arhullam-duna-borisz-ciklon-idojaras-budapest/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!