A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felmérése szerint a 2 éves gyerekek 4 százaléka már internetezik, a 3 éveseknek pedig a 9 százaléka. Miközben egyre általánosabb a digitális babysitter alkalmazása, az Egészségügyi Világszervezet hangsúlyozta, hogy 2 éves kor alatt nulla képenyőidőre van szükség.
„A kisgyermekek alapvetően utánzással a szüleik viselkedéséből tanulnak, amiknek fontos része a szemkontaktus, a gesztusok. Ezt erősíti meg az a kutatás, amelyben kiderült, az építőkockák összerakásában kevésbé voltak sikeresek, mikor videón mutatták meg nekik” – ismertette Nagy Péter gyermekpszichiáter. A korai túlzott mértékű okoseszköz-használatnak kognitív visszamaradás lehet a következménye, ennek ellenére ma már az óvodások ötödének van okosórája, mobiltelefonja vagy saját tabletje, illetve minden második rendszeresen használja szüleiét.
Az idősebbek még több időt töltenek digitális eszközhasználattal, a 8-12 év közöttieknél ez már naponta átlagban 5,5 órát jelent, 13 év felett már meghaladja az átlag 8 órát, a gyermekpszichiáter tapasztalatai szerint sokak közülük a függőség jeleit mutatják, semmi más nem köti le a figyelmüket, nehezen lehet őket a képernyőtől elszakítani. Az izgalmas, új élmények hatása az agyban dopaminszint-emelkedést, jutalomérzetet vált ki, ezt még több inger, egyszerre több alkalmazás használatával tartanak fent, amit az online tevékenységek már nem elégítenek ki – részletezte a szakember.
Az emelkedő tendenciát azért is különösen aggasztónak nevezte, mivel mindez komoly hatással lehet a gyerekek egészségére: a mozgásszegény életmód következménye az elhízás, a folyamatos kékfény-hatás alvászavarhoz vezethet, a túlzott közösségi média jelenlét okozhat hangulatromlást, depressziót, impulzivitást. A Kutatások szerint ezekkel a következményekkel már akkor számolni lehet, ha szabadidejükben meghaladja a napi 2 órát a képernyőhasználat.
A szülők sokszor nem tudják, hogy a gyerek szorongásos tünetei hátterében ez áll, mikor a szakorvos rávilágít, sokan szeretnék csökkenteni a képernyőidőt. A Bethesda Gyermekkórház számukra indította a gyermekpszichológus módszertanával megalkotott öt alkalmas jelenlétet igénylő programot, ami a szegedi és pécsi szakklinikában is elérhető, valamint az érdeklődők e-bookban is kaphatnak a hétköznapokban jól hasznosítható […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/11/17/kontroll-nelkuli-internethasznalat-gyerekek-mentalis-egeszseg/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!