A mióma a méhizomsejtekből kialakuló jóindulatú daganat, amely ritkán, az esetek egy százalékában válik rosszindulatú szarkómává. Ez az egyik leggyakoribb elváltozás, amely nagyjából minden negyedik reproduktív korban lévő nőt érint. Sokszor kezdetben nem okoz markáns panaszokat, ezért nem ritkán akár 8-10 centiméter átmérőjűre is nőhetnek.
Műtétre is szükség lehet
A méh izomzatában, a méhűrben és azon kívül is megjelenhetnek, az elhelyezkedésük, méretük és számuk határozza meg, hogy milyen kezelést alkalmaznak. A 2 centiméter alattiaknál még nem tartják indokoltnak a beavatkozást, az 5 centiméter alattiaknál járóbeteg-ellátás keretében katéteres emboliációt (vérellátásának elzárását) vagy a magánellátásban elérhető új rádiófrekvenciás kisütést (RFA) alkalmazhatnak, a vérzés és méretük bizonyos esetekben gyógyszeres terápiával is csökkenthető.
A nagyobbakat, ha elhelyezkedésük alapján kimetszhetők, méhüregbe domborodókat méhtükrözéssel, a hasüreg felé domborodókat minimálinvazív hasi laparoszkópos műtéttel távolítják el. Korábban lapunknak az RFA-eljárást alkalmazó Novák Zoltán szülész-nőgyógyász, a Magyar Nőgyógyász Onkológusok Társaságának elnöke elmondta, Magyarországon évente nagyjából tízezer méheltávolítást végeznek mióma miatt, jellemzően a gyermekvállalási időszakon átesett nőknél.
A szakorvos tájékoztatása szerint ez akkor merül fel, ha a miómák szétszóródnak, vagy nagy méretük miatt kellemetlen panaszokat okoznak, és a lokális operáció megterhelőbb lenne a szervezet számára. Hozzátette: a tévhitekkel ellentétben ez nem jár hormonális változásokkal, hiszen azt a petefészek termeli.
Az elváltozás akkor nehezíti a teherbe esést, ha az embrió beágyazódásának helyén, a méhnyálkahártyán helyezkedik el, a magzat vérellátását gátolva vetélést vagy koraszülést okozhat, illetve bizonyos típusúak akadályát képezhetik a hüvelyi szülésnek.
Ijedség és döbbenet
A Felelősen Magadért Egyesület (FEME) felmérése szerint sok nő akkor hall először a betegségről, amikor azt diagnosztizálják nála. A mióma megállapításakor az első reakció az ijedség és a döbbenet, mivel nem tudták, hogy jóindulatú elváltozásról van szó. Többségüknek nem volt a közvetlen közelében érintett személy, legalábbis nem tudtak róla, így nem sok ismeretük volt a betegségről, annak tüneteiről és esetleges következményeiről sem – összegezte a felmérésben adott válaszok alapján a FEME.
Vannak, akik felelősnek érzik magukat a mióma megjelenése miatt, de Katona Renáta, az egyesület szülés-nőgyógyász szakértője leszögezte:
ugyan vannak bizonyos tényezők, amelyek növelik ennek kockázatát, de kialakulásának okát még nem ismerik.
Ilyen az elhízás, családi előzmény, D-vitamin-hiány. Az ösztrogéntúlsúlyos állapot kedvez a növekedésének, a megnövekedett zsírszövetben is nagyobb arányban halmozódik fel a hormon. Ritkán jelenik meg csak egyetlen göb, általában 2-3 van, de akár több is lehet egyszerre a méhben. A szakorvos elmondása szerint a nők többsége akkor fordul orvoshoz, amikor életminőség-romlást tapasztalnak. A megkérdezettek többsége alhasi és deréktáji fájdalmat, rendszertelenné váló ciklust, erős menstruációs vérzést, gyakori vizelési ingert nevezett meg a tünetek között.
Ekkor már nagyobb göbökről van szó, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/08/12/nogyogyaszati-betegseg-mioma-ismerete-felelmek-felmeres-kezeles/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!