2026. június 17., szerdaMa Laura napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 349,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 380,00 Ft
2026.06.17. Laura Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 349,00 Ft | USD: 301,00 Ft | CHF: 380,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Lázár János milliárdos önkormányzati tartozásokat engedett el a választás előtt

Lázár János milliárdos önkormányzati tartozásokat engedett el a választás előtt

„Most nem a menetjegyeket és a bérleteket, hanem a pénzünket kérjük! Csaknem 4,5 milliárd forinttal tartoznak a Volánnak az ország legnagyobb bliccelői, az önkormányzatok” – írta ki Lázár János, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) minisztere 2024. július 15-én Facebookra.

Lázár János akkor azzal az utasítással fordult a MÁV-hoz, hogy számolja ki és perelje be a hátralékos településeket, a tartozásokat pedig flottafejlesztésre fordítják. A tárcavezető posztjában hangsúlyozta, neki mindegy, hogy kormánypárti vagy ellenzéki vezetésű városról van szó.

2025-ben azonban a miniszter hirtelen más hangot ütött meg. A HVG-hez eljutott iratok szerint a kormánypárti vezetésű Kecskemét esetében a MÁV maga 718 millió forintos kompromisszumos megállapodást javasolt. A vállalat ezzel elengedte volna a közel egymilliárdos kamatot és a követelt 1,4 milliárdos tartozás felét. Lázár ezt felülbírálta, és helyette elfogadta a város által felajánlott 361 milliós összeget. A részvényesi határozat indoklásában iparpolitikai szempontokat és a város „elmúlt időszakban megvalósított beruházásainak” utólagos elismerését említette. A HVG számításai szerint ez az egyetlen döntés több mint kétmilliárd forintos veszteséget okozott a MÁV-nak.

Hasonló döntéseket hozott a miniszter más fideszes vezetésű városok esetében is. A szintén kormánypárti polgármester által vezetett Salgótarján esetében Lázár a 2023–2024-re vonatkozó 960 milliós tőketartozás 12 év alatti, kamatmentes részletfizetését rendelte el, és a több mint egymilliárd forintos kamatkövetelést teljes egészében elengedte. A miniszter a közösségi médiában úgy fogalmazott, hogy „a salgótarjániak jól döntöttek, amikor 2024-ben Kreicsi Bálintra szavaztak, mert az új fideszes polgármester képes megoldani a város problémáit”. Nyíregyházán csak a 297 millió forintnyi tőkét követelte ötéves részletfizetéssel, az 573 milliós kamatot pedig elengedte – Kovács Ferenc polgármesterről pedig azt írta a miniszter, hogy „kiharcolta” az engedményeket.

Egyedül az ellenzéki vezetésű Szombathely esetében alkalmazott kevésbé nagyvonalú megoldást – ott a város a tőkéből 18 százalékos engedményként kapott, ami után négy év alatt 384 millió forintot kell visszafizetnie, a 341 milliós kamatköltség viszont az ellenzéki városnál is elengedésre került.

A HVG cikkében az ÉKM-en belüli levelezésből is idézett. Bartal Tamás helyettes államtitkár külön levélben érdeklődött Hegyi Zsolt MÁV-vezérigazgatótól, hogy Lázár határozatai mekkora veszteséget […]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2026/05/20/lazar-janos-mav-vasut-vonat-kozlekedes-valasztas-kampany-tartozas-onkormanyzat/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Sokkolóan újszerű megfejtés az Orbán-rendszer tündöklésére és bukására

„Kötetünk korkép. Két politikával foglalkozó kortárs látlelete egy korról, korszakról, a magyarországi átmenetből kinőtt politikai …