Hogyan főzzünk üstököst? Nem, ez a kérdés nem egy Lázár Ervin-mesében hangzik el, még csak nem is Harry Potter kísérletezik vele a Roxfort varázslóképző iskolában: ez lesz a jövő heti budapesti Tudományos Expó egyik programeleme. Üstököst egyébként nagyon egyszerűen lehet főzni – a megfelelő alapanyagok (például alkohol, föld, szén), kellő szakértelem és odafigyelés mellett.
A program szerint a diákok csupa olyan kísérletet végeznek majd el a Szépművészeti Múzeum Román csarnokában, amelyeket ha mi is kipróbáltunk volna, talán nagyobb örömmel választunk természettudományos pályát.
Működésben a Da Vinci robot
A másik kedvencünk a programban, hogy a Semmelweis Egyetem például bemutatja, hogyan működik a sebészetben használt Da Vinci robot, a BME kutatói pedig a nagyszínpadon vizsgálják, miként viselkednek a különböző fényforrások extrém hidegben.
Ha valaki arra vágyna, hogy egy immuncitokémiai eljárással megfestett sejtkultúra fotója legyen kint a falán, ilyen rendhagyó alkotást is talál:
a Semmelweis Egyetem segítségével megismerkedhetünk az őssejtek klinikai jelentőségével, fenntartásukkal és felhasználásukkal, majd fluoreszcens mikroszkóp segítségével fotót is készíthetünk egy-egy sejtkultúráról.
Különböző szervezetek standjainál szintén közelebb kerülhetünk olyan témákhoz, mint a VR-forradalom, a gyógyszerfejlesztés, az okos város koncepció vagy a lézerkutatás.
- Bemutatkozik például a BrainVisionCenter által fejlesztett innovatív Moculus VR szemüveg, amely lehetővé teszi az egerek számára a virtuális térben való mozgást, így segítve az agyi aktivitás és a viselkedés pontosabb vizsgálatát.
- Az Óbudai Egyetem egy innovatív, virtuális valóság alapú patológiai megjelenítő rendszert (PathoVR) állít majd ki, amely immerzív élményt nyújt az orvosi diagnosztikában.
- Emellett egy mikroszkóp tárgylemezeket felismerő és mozgató robottal is készülnek, amely az orvosi vizsgálatok automatizálását és pontosságát segíti.
Az expo során a gimnazisták is lehetőséget kapnak arra, hogy megmutassák a tudományos oldalukat. A Nemzeti Tudósképző Akadémia diákjai például kísérleti vizsgálatokon mutatnak rá a sarlósejtes […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!