Hatalmas politikai és tudománypolitikai vihart kavart Magyar Péter miniszterelnök pénteki bejelentése. A kormányfő közösségi oldalán tudatta a nyilvánossággal, hogy a Tisza-kormány egyoldalúan felbontja azt a 261,7 milliárd forintos támogatási szerződést, amelyet még az előző adminisztráció kötött a Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus által vezetett Élvonal Alapítvánnyal.
A gigantikus összegű megállapodás létezésére a Magyar Hang közérdekű adatigénylése világított rá. A dokumentumok tanúsága szerint a Hankó Balázs vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium alig két hónappal a választások előtt kötelezte el magát a hatalmas forrás biztosítása mellett.
A szerződés 2031 végéig garantálta volna a 261,7 milliárd forint folyósítását, amelyből idén április végéig már 22,4 milliárd forintot ki is fizettek a kutatási szervezetnek. Emellett az alapítvány évi 400 millió forintos, inflációkövető működési támogatásban is részesült volna.
A miniszterelnök visszakéri a milliárdokat
Magyar Péter bejegyzésében rövid és határozott üzenetet küldött a kuratórium elnökének:
A kormány felbontja a Krausz Ferenc Nobel-díjas kutató alapítványával kötött 261,7 milliárd forintos szerződést. Professzor urat a már kifizetett 22 milliárd forint visszautalására kérjük
− fogalmazott a miniszterelnök.
Az alapítvány korábban közölte, hogy a forrásokat nemzetközi mércével is versenyképes kutatási környezet kialakítására, valamint egy országos tehetséggondozási rendszer kiépítésére fordítják. A tervek szerint legalább 25 nemzetközileg elismert, világszínvonalú kutatót, és mintegy 50 kiemelkedően tehetséges, gyorsan fejlődő fiatal kutatót vontak volna be a programba.
Hangsúlyozták: a döntést folyamatos szakmai egyeztetések előzték meg a hazai tudományos élet meghatározó szereplőivel, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!