A Budapesti Közlekedési Központot (BKK) is meglepte a főpolgármester bejelentése a pénteki, tízperces leállásról. Információink szerint nem volt előzetes egyeztetés az akcióról, a BKK pedig semmilyen formában nem készült fel a helyzetre.
Karácsony Gergely lépése jogi kérdéseket is felvet, nem egyértelmű, hogy meghozhat-e olyan döntést, amellyel a főváros tömegközlekedését részlegesen leállítja, főleg előzetes egyeztetések nélkül. Ennek tisztázására kérdeztük meg ifjabb Lomniczi Zoltán alkotmányjogászt, a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány tudományos igazgatóját.
Ifjabb Lomniczi Zoltán: Felmerül Karácsony Gergely jogi felelőssége
A Büntető törvénykönyv 323. §-a alapján aki közérdekű üzem működését jelentős mértékben megzavarja, bűncselekményt követ el, és egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő – de az is, aki erre irányuló előkészületet tesz, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő – részletezte lapunknak az alktományjogász.
„A főpolgármester lépése látszólag egy politikai szabotázsakció, ugyanakkor alkalmas a tömegközlekedés mint közérdekű üzem működése negatív befolyásolásának előidézésére,
ezért felmerülhet felbujtói minőségben a jogi felelősségének a kérdése is. E körben irányadó lehet, hogy a felsőbírósági gyakorlat alapján például alkotmányos jogosultság a közérdekű üzem működések jelentős mértékben megzavarásával megvalósított bűncselekmény miatti büntetőjogi felelősségre vonás alól nem ad felmentést.”
Hivatali visszaélést is elkövethetett Karácsony Gergely
Az alkotmányjogász kiemelte: „A főpolgármester eddig nem adott számot arról, hogy testületi döntés születne a kérdésben. Márpedig az önkormányzati törvény [Mötv.] alapján többek között a fővárosi önkormányzat feladata különösen a helyi közösségi közlekedés biztosítása és működtetése.” Ez utóbbi területet illetően is fő szabályként a Fővárosi Közgyűlés jogosult dönteni, kivéve, ha bizonyos döntési jogosultságot átruház például a főpolgármesterre.
A Fővárosi Önkormányzat képviselő-testülete a közgyűlés, utóbbit a főpolgármester csupán képviseli.
„Amennyiben ez utóbbi nem történik meg, és Karácsony Gergely egyedül dönt a fővárosi tömegközlekedés leállításáról, felmerülhet a hivatali visszaélés bűncselekményének a lehetősége is.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!