Kósa Lajos a javaslatban így fogalmazott: „A törvény célja a magyar utónévjegyzékben nem szereplő utónevek felvételével, valamint az utónévjegyzék összeállításával kapcsolatos szabályok módosítása a magyar utónévkincs megőrzése érdekében. A módosítás törvényben rögzíti az utónévjegyzék összeállítása során alkalmazandó, a tudomány képviselői által az elmúlt évtizedek alatt kimunkált legfontosabb alapelveket, növelve ezáltal a transzparenciát.”
A kormánypárti politikus szerint az „utónévkincs” a nemzeti identitás része, kifejezi a nemzet vagy nemzetiség összetartozását, hordozza annak nyelvi kultúráját és hagyományait. A törvény – a korábbi, honlapon való közzététel helyett – miniszteri rendeleti szintre emelte mind a magyar, mind a nemzetiségi utónévjegyzékek közzétételét. A terület a kultúráért felelős miniszterhez, Hankó Balázshoz került.
Kósa Lajos az utónevekre vonatkozóan öt elvet is rögzített:
- Utónevet minden esetben a használt köznyelvi kiejtésének megfelelően, a magyar helyesírás szabályai szerint lehet szerepeltetni az utónévjegyzékben.
- Ősi magyarnak tartott utónevek csak akkor szerepelhetnek, ha hiteles, írott források alapján tudományosan bizonyítható, hogy a nevet a középkorban személynévként használták. E nevek esetében nem mindig a mai betűk szerinti hangzást kell figyelembe venni, hanem a hangtörténeti alapon biztos vagy valószínűsíthető olvasat szerinti hangzást.
- Írói fantázianevek esetén elismert, maradandó értéket képviselő klasszikus, vagy mai, széles körben ismert, elsősorban magyar nyelvű irodalmi, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/06/11/kosa-lajos-keresztnev-nevadas/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!