Az Economx írt arról, hogy Petri Bernadett miniszteri biztos, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) vezetője január 30-án kivizsgálást kért az Európai Innovációs és Technológiai Intézettől (EIT) egy korrupciógyanús uniós pályázat miatt. A pályázati felhívás eredményét 2023 őszén hirdették ki, viszont a szerződést még 2024 decemberében sem írták alá, aztán a pályázatot is visszavonták.
A Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium (KTM) szerint a biztos azért kérdezett rá a Kultúra és Kreativitás Tudás- és Innovációs Közösség (TIK) programba tartozó pályázatra, mert a 22 pályázó konzorcium között egy magyar nyertes is volt.
Petri találkozott is február 4-én az EIT vezetőjével, Martin Kernttel, viszont előrébb nem jutott a kivizsgálásban. „Bárhogy is ítéljük meg ebben a konkrét ügyben a jogi felelősséget, az egészen biztos, hogy egy rendszerszintű problémáról van szó. Ismerve azokat a visszásságokat, amelyekre az utóbbi időben fény derült, ez vélhetően nem egyedi eset az EU intézményrendszerében” – fogalmazott.
A pályázat nyertesei (köztük a magyar pályázóval) egyenként 400 ezer eurós, vagyis nagyjából 160 milliós forintos támogatást kaptak volna, ám a győztesek kihirdetését követően nem érkezett több üzenet, hogy miként folyósítanák a pénzt. 2024 áprilisában még arról volt szó, hogy minden rendben, csak a magyar pályázó kicsit dolgozza át a pályázat ütemezését, decemberben viszont csak annyit közöltek a nyertesekkel egy online találkozón, hogy a pályázat már egész egyszerűen nem létezik.
Korrupciógyanú
Petri Bernadett szerint mégsem ez az ügy legsúlyosabb része (hiszen az összes vállalkozás súlyos milliókat bukott a pályázattal és a projekt elindításával is), hanem az, hogy az EIT 2024 év végi jelentésében szisztematikusan és részletesen taglalták azokat a visszásságokat, amelyek előfordultak, és amelyek korrupciógyanús jelenségekre világítanak rá. Kiderült, hogy az objektív elbírálás után belenyúltak a pályázatba, és figyelmen kívül hagyták a sorrendet is, valamint
két bírálót említettek, akik érdekeltek voltak a nyertes szervezetekben is.
Petri szerint az EIT azzal védekezik, hogy közösségek autonómiájára nincs ráhatásuk, miközben egy uniós tisztviselő az összes visszaélést rögzítette a bírálóbizottság tagjaként. A biztos szerint az EIT már 2023 nyarán tudott a korrupciós kísérletről, mégis hagyták, hogy a TIK győzteseket hirdessen, és nem szóltak a pályázóknak, hogy ebből nem lesz pénz. Ráadásul a TIK ügyvezetője is változatlan, mint ahogy az is, hogy még mindig eurómilliós támogatásokat kapnak az EIT-től. A károsult cégek petícióval fordultak az európai ombudsmanhoz és más uniós szervekhez is, de egyelőre nem sokat értek el vele.
Petri kiemelte, hogy az EIT fontos feladatokat lát el, viszont látszik, hogy próbálja terelni a felelősséget, pedig „ha nem az EIT, akkor ki viseli a […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!