Egy ismerős személyit akart cserélni az okmányirodában, amikor közölték vele, hogy a lakcímkártyája nem érvényes, és így jelenleg nincs állandó lakcíme, gyakorlatilag hajléktalanná vált. Mint kiderült, az ingatlan tulajdonosa, akitől huzamosabb ideje lakást bérel, kijelentette a címről. A helyzetet szerette volna mielőbb rendezni, hogy ne legyen gondja belőle sem a NAV-nál, sem a munkahelyén, ezért keresésbe kezdett az interneten, s ráakadt egy lakcímszolgáltatási oldalra, ahol havi 2650 forintért állandó lakcímet és postafiókot is kínálnak. Ő ezt gyanúsnak találta, és kérdezte, mitévő legyen.
Legális állandó lakcímet árulni?
Az Index jó tíz évvel ezelőtt szenzációként tálalta, hogy egy Podmaniczky utcai budapesti címet több mint 1800 cég választotta székhelyéül, és a tíz legfrekventáltabb címen csaknem 11 ezer székhelybejegyzés található. Hogy is van ez?
Székhelyet vegyenek!
Nos, a hatályos jogszabályok engedélyezik a székhelyszolgáltatási tevékenységet, és vannak gazdasági helyzetek, amikor a szolgáltatás igénybevétele indokolt lehet. Tipikusan ilyen, amikor egy település kedvező iparűzési és más adófeltételeket kínál. Ilyenkor azoknak a cégeknek is érdemes áthelyezniük a székhelyüket, amelyek tevékenységüket valójában máshol végzik. Csakhogy, mivel a szolgáltatók jellemzően maguk végzik a gyors cégalapítást, illetve könyvelést, adótanácsadást is vállalnak, tevékenységük a szürkegazdaság melegágyává válhat. A szolgáltató tudniillik nem ismerheti a hozzá bejegyzett összes cég tevékenységét.
Miért működhetnek a székhelyszolgáltatók?
– tettük fel a kérdést az Újváry Zsolt Ügyvédi Irodának. A cégtörvény alapján a cég székhelye a cég bejegyzett irodája. Itt a cégnek – a jogszabályból eredően – biztosítani kell a levelek fogadását, átvételét, hivatalos iratok érkeztetését, őrzését, valamint rendelkezésre tartását – kaptuk meg a választ. Mivel ilyen hely nem minden cég számára adott, ezért megjelentek azon szolgáltatók, akik – gyakorlatilag minimális – havi díjért cserébe ezen feladatokat „átveszik” a székhelyszolgáltatást igénybe vevő cégtől.
Miért és kiknek lehet ez jó?
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!