Miután az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) és az Európai Bizottság is engedélyt adott, a Pfizer és a BioNTech oltóanyaga lett az első feltételes forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező Covid–19 elleni oltóanyag az Európai Unióban.
A jelenlegi előrejelzések alapján arra számít a gyártó, hogy 2020-ban globálisan akár 50 millió, 2021-ben pedig akár 1,3 milliárd adag vakcinát tud előállítani. A világon hétfőig mintegy hárommillióan kaptak valamilyen koronavírus elleni oltást.
Mi az a komirnati?
A Pfizer/BioNTech vakcinája a Comirnaty nevet kapta. A Comirnaty egy úgynevezett mRNS-vakcina. Ez azt jelenti, hogy amíg hagyományos vakcinák inaktivált vagy elölt vírusokat, vagy vírusrészecskéket tartalmaznak az immunválasz kiváltása érdekében, addig az mRNS-vakcina egy üzenetet kézbesít a szervezet sejtjei számára, amely a tüskefehérje képzésére utasítja a sejteket. Ez a fehérje a koronavírus felszínén helyezkedik el és felelős az emberi sejtekben a fertőzés kialakulásáért. A sejtek tüskefehérje előállítása immunválaszt vált ki a szervezetben, többek között például a Covid–19 tüskefehérjére jellemző antitestek termelődését.
Az mRNS-vakcina kidolgozása egyébként Karikó Katalin biokémikus nevéhez köthető, aki egyben a BioNTech alelnökeis.
Vereckei Péter, a Pfizer Magyarország ügyvezető igazgatója áttörésként értékelte, hogy a fejlesztés bejelentése után alig 280 nappal megérkezhetett Magyarországra a koronavírus elleni oltóanyag.

Elosztás, kiszállítás, szárazjeges ládák
A globális egészségügyi válsághelyzet megoldása érdekében jelenleg a teljes vakcinakészletet a kormányzati szállítási megállapodások alapján osztják szét, amelyek legalább 2021 végéig érvényben lesznek.
Az Európai Bizottság korábbi bejelentése értelmében
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2020/12/28/ketmillio_magyar_kaphat_pfizer_oltast/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!