Az egyik eljárás a fogyasztók zöld átálláshoz kapcsolódó tájékoztatásáról, a másik a munkavállalók ólommal és diizocianátokkal szembeni védelméről szól, az Európai Bizottság pedig mindkét esetben felszólító levelet küldött, amelyre az új kormánynak két hónapja lesz válaszolni és pótolni a hiányzó bejelentéseket – írta a Portfolio.
Az első eljárásban Brüsszel húsz tagállamot szólított fel, köztük Magyarországot is, mert a Bizottság szerint nem közölték teljeskörűen a fogyasztók zöld átállását segítő irányelv átültetését.
A szabályozás célja, hogy a vásárlók megbízhatóbb és átláthatóbb információkat kapjanak a termékek környezeti állításairól, fenntarthatósági címkéiről, tartósságáról, javíthatóságáról és a jogszabályi jótállási jogaikról.
A gyakorlatban ez a szabályozás az úgynevezett „zöldre festés” (greenwashing) visszaszorítását célozza, vagyis azt próbálja megakadályozni, hogy a vállalatok homályos, ellenőrizhetetlen vagy túlzó környezetvédelmi állításokkal reklámozzanak termékeket, mintha azok „zöldek” lennének.
Emellett a túl korai elavulás ellen is fellépne a jogszabály, vagyis az ellen amikor egy termék élettartama indokolatlanul rövid, a javítása nehézkes, vagy a fogyasztó nem kap elég információt arról, hogy meddig használható reálisan.
Az EU-s tagállamoknak idén március 27-ig kellett átültetniük az irányelvet a saját jogrendszerükbe, de ezt nem tette meg Magyarország, Belgium, Bulgária, Csehország, Észtország, Görögország, Spanyolország, Franciaország, Horvátország, Ciprus, Lettország, Luxemburg, Málta, Hollandia, Ausztria, Lengyelország, Portugália, Szlovénia, Finnország és Svédország sem.
Ezzel az EU összesen húsz tagállam ellen indít az ügyben kötelezettségszegési eljárást.
A munkavállalók körülményei sincsenek biztosítva
A másik eljárás a munkavállalók veszélyes vegyi anyagokkal szembeni védelméről szól. Az érintett irányelv az ólomra és szervetlen vegyületeire vonatkozó munkahelyi és biológiai határértékeket szigorítja jelentősen, valamint először vezet be kötelező munkahelyi expozíciós határt a diizocianátokra.
Az ólom azért veszélyes különösen, mert reprodukciót károsító hatása van, és nem állapítható meg olyan biztonságos kitettségi szint, amely alatt kizárható lenne ez a kockázat – közölte az Európai Bizottság.
A diizocianátok elsősorban bőr- és légúti érzékenyítő anyagok, amelyek asztmával és más súlyos egészségügyi hatásokkal hozhatók összefüggésbe, ezért a szabályozás főként azokat az ágazatokat érintheti, ahol ezekkel a vegyi anyagokkal dolgoznak rendszeresen.
Ebben az ügyben a tagállamoknak április 9-ig volt idejük átültetni a szabályokat, de Magyarország mellett Belgium, Dánia, Görögország, Spanyolország, Olaszország, Luxemburg, Lengyelország, Portugália és Szlovákia sem igazolta, hogy eleget tett volna az elvárásnak – ez tíz ország.
Ez még csak az első lépés
Mint írták, a mostani lépés még csak a kötelezettségszegési eljárás első szakasza: az Európai Bizottság felszólító levelet küld az érintett tagállamoknak, […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
http://index.hu/belfold/2026/05/30/kotelezettsegszegesi-eljaras-europai-unio-magyarorszag-hatarido/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!