A XVIII. századtól napjainkig szerteágazó és sokrétű változás ment végbe a közgazdaságtanban, az ember és a természeti környezet kapcsolatát feltáró természettudományos ismeretekben. A 20-21. századi környezet-gazdaságtan, az uralkodó társadalmi nézetek, az újdonságot hordozó és mélyebb összefüggéseket feltáró ökológiai közgazdaságtan széleskörű elterjedése napjainkban is számos akadályba ütközik.
A klímasemleges növekedés gazdaságtana az ökológiai közgazdaságtan téziseire épülve merőben új társadalomtudományi platformot alakít ki. Ennek viszonylag egyszerűen indokoltható oka az, hogy az éves szinten 51 milliárd tonna széndioxid jellegű gázkibocsátás 0-ra való csökkentése példa nélküli globális átalakulást követel az emberiségtől.
Társadalmunknak el kell jutnia a közeli években oda, hogy a mindennapi életünk eszközeivel, tárgyaival, a teljes környezetünkkel összefüggésben a karbonsemlegességet tekintse a legfontosabb értékmérő tulajdonságnak. Ez jelentheti a karbonsemleges növekedés egyik alapját, amely reális és valós, fenntartható fejlődési pályára állíthatja a magyar, az európai és az egyetemes társadalmat.
Amíg ez a folyamat nem indul el, a “karbonsemleges növekedés” csak tézis, iránymutatás, a valós válsághelyzetből csak egy kilábalási koncepció marad.
Fórizs Zoltán
Forrás:
https://www.origo.hu/itthon/20230215-karbonsemlegesnovekedes-uj-gazdasagtana.html
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!