„A szuperszámítógép neve a Commodore analógiájából kiindulva kapta nevét a magyar kutyafajtáról, a puliról” – mondta el az Indexnek a kutatás vezetője, Prószéky Gábor, a Nyelvtudományi Kutatóközpont főigazgatója. A programtervező nyelvész-matematikus ismertette: évekbe telt mire tavaly decemberre az angolul és magyarul folyékonyan kommunikáló a honlapjukon elérhető demováltozat elkészült, amibe jelenleg 40 milliárd magyar szó van betáplálva, és 102 milliárd angol szó. „Az Open AI chat GPT-je 120-130 millió magyar szóból tanul, ez nagyjából a Wikipédián fellelhető szövegmennyiségnek felel meg, miközben „anyanyelvén” angolul 180 milliárd szót ismer. Az ilyen rendszereknél a nyelvi minőség nagyban attól függ, hogy mekkora készletet tápláltak bele” – érzékeltette.

A ChatGPT inkább chatbot
A magyar és az amerikai fejlesztés közötti legnagyobb különbség, hogy a PULI teljesen transzparens, vissza lehet ellenőrizni, hogy miből tanulta az adott szöveget, miközben a ChatGPT-nél ezt nem lehet tudni. Mindig máshogy reagál, ezért nem lehet tudományos megismételhető kísérletekre használni. Az eszközt egy paraméter-beállítás alapján használhatjuk. A mesterséges intelligencia egy gépi tanulórendszer, ha a paramétereit változtatják, nyelvi szövegeket tanul és ad vissza.
Az amerikai társalkodórobot nem tud szándékot közvetíteni, hazudni, az emberrel való kommunikációból tanulva csak nyelvi dolgokat produkál, de azt tényleg zseniálisan
– fejtette ki a professzor.
A PULI megbízhatóbb
A ChatGPT-nél az a lényeg, hogy tudjon válaszolni. Alapvetően az emberi nyelvi tanulás is ilyen: először beszélünk, később szerezzük meg a mögöttes tudást.
– reflektált Yang Zijian Győző, a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa. A PULI megalkotásáról elmondta, hogy miután betáplálták cikkekből, könyvekből, folyóiratokból a 40 milliárd magyar szót, aminek önelemzésével magát tanítja a rendszer, a tesztelések során a finomhangoláshoz már elég volt néhány ezer példát hozzáadniuk. „Ezzel képes lett a szövegben lévő összefüggéseket megtalálni, a szavak egymáshoz kötődő viszonyát feltárni, ezért alkalmas a nyelvi jelenségek elemzésére” – emelte ki a neurális nyelvi modellek kutatója. A szoftver megtalálja, hogy az adott személynevekhez, titulusokhoz, intézményekhez, eseményekhez milyen pozitív vagy […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!