„A Nemzetközi Diabetes Társaság adatai szerint a világon több mint félmilliárd felnőtt cukorbeteg él, vagyis minden tizedik felnőtt érintett, ezzel a cukorbetegség korunk egyik legfőbb népegészségügyi problémájává vált. A helyzetet rontja, hogy a felmérések szerint a betegek közel fele diagnosztizálatlan”– mutatott rá Várkonyi Tamás, a Magyar Diabetes Társaság főtitkára.
Az előrejelzések szerint a világon 2045-re nyolcból egy felnőtt érintett lesz, ezzel 783 millióra növekszik a betegek száma, ami 46 százalékos növekedést jelent. A betegek 90 százalékának 2-es típusú cukorbetegsége van, ami hazánkban a várható élettartamot nagyjából 6 évvel rövidíti – jegyzete meg a szakember.
Magyarországon több mint 1,1 millió ember él cukorbetegséggel, becslések szerint ezen felül több százezren lehetnek azok, akik nincsenek tisztában a betegségükkel. „A betegség sokáig nem okoz tüneteket, a szakorvosok sokszor már a szövődményekkel találkoznak – emelte ki Wittmann István, a Magyar Diabetes Társaság (MDT) elnöke. Mint elmondta, már a diabétesz megjelenése előtt tíz évvel megfigyelhetők laboreltérések, ezért is fontos lenne a rizikócsoportba tartozók szűrése. Az Indexnek kifejtette: ugyan a 2-es típusú cukorbetegek 80 százaléka elhízott, de vannak olyanok, ahol hormonális okok állnak a háttérben, mint például a PCOS policisztás ovárium szindróma.
Várkonyi Tamás arról is beszélt, hogy szinte járványos szinten emelkedik a diabéteszesek száma: felnőtt cukorbetegek száz lakosra nézve az elmúlt húsz évben megháromszorozódott előfordulása.
Hazánkban évente egy kisvárosnyi embert, nagyjából nyolc-tízezer főt veszítünk el cukorbetegségben vagy ahhoz köthető szövődményben
– említette az aggasztó jelenséget Wittmann István, hozzátéve: az elmúlt években a folyamatos csökkenés után némileg nőtt a mortalitás, főleg az elhanyagolt, több társbetegséggel is rendelkezők körében.
„Célul tűztük ki, hogy elkészüljön a nemzeti diabétesz stratégia, amelynek részeként népegészségügyi szűrés keretében juthatnak hozzá a páciensek a szűrővizsgálatokhoz és a diagnosztikai ellátáshoz. Fontos lenne a minél rövidebb és hatékonyabb betegút kiépítése, amelynek első lépéseként – a diagnózis esetén – beutalóval minél hamarabb eljusson az érintett egy szakorvoshoz” – hangsúlyozta Wittmann István. Lapunknak elárulta: a protokoll kidolgozása még folyamatban van, a gyermekeket érintő 1-es típusú diabétesznél a megfelelő iskolai körülmények kialakítása, a 2-es típusú diabétesznél a prevenció, a megelőzés lesz a fókuszban.
Társbetegségekkel még veszélyesebb
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/11/07/magyar-diabetes-tarsasag-cukorbetegseg-szures-nepegeszsegugy/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!