Az ünnepeken sokakban – főként az egyedül élőknél és az időseknél – ilyenkor erősödhet fel a magány érzése. A járvány idején ráadásul most még a szeretteink és az anyagi helyzetünk iránti aggodalom is szorongást kelthet. A Mélylevegő Projekt alapító-pszichológushallgatóit, Juhász Bettinát, Miklós Andreát és Pető Dorinát kérdeztük arról, hogy a koronavírus-járvány okozta bezártságérzet és az ünnepi időszak hogyan terheli meg az emberek mentális egészségét, illetve ezen milyen módszerekkel lehet segíteni.
Fontos lenne a fiatalok pszichoedukációja
Már hónapok óta a koronavírus-járvány béklyójában élünk, és ez példátlan változásokat kényszerített ki az élet több területén. Kutatások szerint a szorongás és a depresszió mutatói megháromszorozódtak a pandémia kezdete óta.
Ez is mutatja, hogy mennyire fontos és sürgős lenne nagyobb hangsúlyt helyezni a mentális egészség promotálására és a prevencióra. Nemcsak egyéni, alulról jövő kezdeményezésekkel, hanem társadalmi szinten, a döntéshozók részéről is. Érdemes lenne már kisiskolás korban is hangsúlyt fektetni a fiatalok pszichoedukációjára, hogy a későbbiekben már a birtokukban legyen egy eszköztár, ami a hatékony módszert jelentheti a gondok leküzdésére
– hívják fel a figyelmet a Mélylevegő Projekt alapítói.
Az ölelés megelőzés

A pandémia következtében kialakult korlátozások jelentősen befolyásolhatják az egyedül élők magányosságérzetét, ennek hátterében azonban – többek között – biokémiai jelenség áll.
Talán nem is gondolnánk, hogy a testi kontaktusnak mekkora szerepe lehet az észlelt magányban. Az érintés olyan fiziológiás válaszokat vált ki, mint az emelkedett pulzus és vérnyomás, valamint hatással van a kortizolszint emelkedésére és az oxitocin felszabadulására – utóbbit a köznyelv „jóérzés-hormon”-ként tartja számon
– fejtették ki a projekt alapítói az Indexnek.
A Kaliforniai Egyetem (UCLA) kutatása alapján a mentális egészség megőrzése és fejlesztése érdekében például a nőknek naponta 8-10 jelentőségteljes érintésre (pl. ölelésre) van szükségük.
A pszichológushallgatók elmondása szerint apró trükkökkel saját magunk is serkenteni tudjuk szervezetünkben a „jóérzés-hormonok” felszabadulását:
arcunk, karunk, nyakunk masszírozása – akár vibrációs eszközzel – hozzájárulhat közvetetten (de semmiképpen sem önmagában) a szorongás és depresszió megelőzéséhez.
A digitális csatornák segíthetnek a magányon
A közelgő ünnep sokak számára jelentős változásokkal és lemondásokkal jár: elmaradnak többek között a színházi előadások, a nagyobb családi összejövetelek és a karácsonyi vásárok is.
Idén nélkülöznünk kell a megszokott rituálékat, pedig a Mélylevegő Projekt alapítói szerint alapesetben részben ezek biztosíthatnák a lelki komfortérzetünket.
A szokásokon túl: szeretteink elvesztése aktuálisabb félelem, ami a legtöbbekben további szorongást kelthet. […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!