2026. július 16., csütörtökMa Valter napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 359,00 Ft | USD: 314,00 Ft | CHF: 388,00 Ft
2026.07.16. Valter Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 359,00 Ft | USD: 314,00 Ft | CHF: 388,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Hetekig tartó útlezárás jön Marcaliban, elszabadult a hulladékbotrány

Hetekig tartó útlezárás jön Marcaliban, elszabadult a hulladékbotrány

Hulladékháború robbant ki Marcaliban. A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. június első felében tartott ellenőrzései nyomán felfüggesztette az MTKSZ Marcali és Térsége Közszolgáltató Nonprofit Kft. hulladék-előkezelést végző telephelyének működését, többek között azért, mert olyan hulladékot találtak, amelyeket nem tárolhattak volna a válogatóban. Az önkormányzati tulajdonú, 31 településen közszolgáltatást végző, 55 embert foglalkoztató cég évente mintegy 45 ezer tonna vegyes hulladék előkezelését végezte a MOHU-nak bérmunkában. A hulladékból főként cementgyárakban hasznosítható, magas fűtőértékű tüzelőanyagot és fémeket válogattak ki, így a teljes mennyiségnek csak 30–40 százaléka került lerakóba.

A felfüggesztés óta a vegyes hulladék előkezelés nélkül, közvetlenül megy a lerakóba – emiatt az MTKSZ július 2-án, csütörtökön és július 3-án, pénteken járműveivel többször teljes szélességében lezárta a marcali hulladéklerakóhoz vezető utat, hétfőtől pedig július 29-ig munkanapokon 8 és 16 óra között félpályás útlezárással folytatja a tiltakozást. Krajczár Ibolya ügyvezető az MTI-nek elmondta, hogy szerinte a cég, amely bevételének nagy részét az előkezelésből szerzi, e tevékenység nélkül egy-két hónapon belül csődbe juthat, és környezetvédelmi szempontból is helytelen, hogy a hulladék válogatás nélkül kerül a lerakóba.

Tévedésből került oda

Az MTKSZ a hétvégi közleményében úgy fogalmazott: a MOHU nyilatkozatában „feltételezéseken alapuló, valótlan állítások szerepelnek”. Az ügyvezető szerint a Marcali Regionális Hulladékkezelő Központ az engedélyeinek megfelelően nem veszélyes hulladékokat fogad, a MOHU munkatársai pedig tévesen feltételezik, hogy a párszáz kilogrammnyi, forgalomba nem hozott, nem használt, üres fecskendő – amely szerintük tévedésből került a MOHU-s hulladék közé – veszélyes hulladék lett volna.

Krajczár Ibolya azt is közölte, hogy a telephelyen felhalmozódott hulladékokat a MOHU elvárása szerint szétválogatták, az 540 tonna úgynevezett nehézanyag-hulladékot pedig a MOHU utasítására „áttermelték” a lerakóba. Állítása szerint a hasznosításra kerülő hulladékok minősége az ország hasonló üzemei közül Marcaliban a legjobb, a telephely forgalma és előkezelési adatai a napi adatszolgáltatásokban folyamatosan láthatók voltak a MOHU számára, a 2014 óta működő létesítménynél pedig sem a korábbi MOHU-s, sem a hatósági ellenőrzések nem tártak fel hiányosságot.

Az ügyvezető sérelmezte, hogy hiába küldtek meg minden kért információt, és hiába jelezték többször, hogy a szolgáltatás feltételei biztosítottak, a MOHU nem zárja le az eljárást, az MTKSZ nem kap lehetőséget személyes egyeztetésre, és azt sem tudják, mi a vizsgálat pontos tárgya, folyamata és időtartama.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint az MTKSZ 2025-ben 1,455 milliárd forint árbevételt ért el, adózott eredménye tavaly 21,2 millió forint volt az egy évvel korábbi 58,5 millió után.



5

Galéria: A MOHU júniusban felfüggesztette a marcali hulladékválogató működésétFotó: MOHU

A MOHU szerint nincs garancia a hibák megszüntetésére

A MOHU július 6-án, hétfőn az Indexnek reagált a kialakult helyzetre. Szerintük a marcali hulladékkezelő továbbra sem adott garanciát a feltárt szabálytalanságok megszüntetésére.

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
http://index.hu/belfold/2026/07/07/hulladek-mohu-marcali-utlezaras-szemet-szallitas-fecskendo-veszelyes-koncesszio/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Magyar Péter Szijjártó Péterről: A BYD-hoz szerződni egyet jelent a Kínai Kommunista Párt szolgálatába állással

Élesen bírálta az előző kormányt Magyar Péter miniszterelnök, miután Szijjártó Péter korábbi külgazdasági és külügyminiszter …