A Fidesz a francia minta alapján valóban vizsgálja a határon túli egyéni választókerületek kialakításának lehetőségét – írta értesüléseire hivatkozva augusztus végén a Válasz Online. A magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok 2014-ben szavazhattak először, azóta rendszeresen 90 százalék feletti aránnyal a Fidesz–KDNP-t támogatták.
A hatályos választási rendszer szabályai alapján a magyarországi lakcímmel nem rendelkezők csak pártlistára adhatják le a voksukat, amelyet hozzáadnak a magyarországi szavazatokhoz. Az elemzések azt mutatják, hogy 2014-ben egy pluszmandátumot hozhattak a Fidesznek a levélszavazatok, 2018-ban egyet sem, 2022-ben pedig kettőt. Ha viszont határon túli egyéni választókerületeket hoznának létre, nem egy-két, hanem körülbelül hét mandátum sorsa lenne a tét a 199 fős parlamentben.
A Válasz Online forrása azt állítja, a Fideszben a francia választási rendszer külhoniakra vonatkozó részét vizsgálják, amelyben a nem Franciaországban élő állampolgárok tizenegy képviselőt választhatnak az 577-ből, ugyanakkor a francia szabályozás – ellentétben a magyarral – nem tesz különbséget a külföldön tartózkodó és a külföldön élő választók között.
A sajtóértesüléssel kapcsolatban megkerestük a kormányt és a Fideszt is. A Kormányzati Tájékoztatási Központtól azt a választ kaptuk, hogy az értesülés téves.
„Komoly belpolitikai következményei lehetnek”
„Komoly belpolitikai következményei lehetnek, ha meglépi a kormány a határon túli választókerületek létrehozását. Az elmúlt közel másfél évtizedben láthattuk, hogy a Fidesz–KDNP rendszerint a saját érdekei mentén módosította a választási rendszerre vonatkozó szabályokat. Azt gondolom, a kormány nem fog habozni a határon túli választókerületek létrehozásával, ha esetleg azt látja a közvélemény-kutatási adatokban, hogy a Tisza ott lohol a nyakában” – vélekedett lapunk kérdésére Pék Szabolcs.
Az Iránytű Intézet elemzője szerint a lépés még inkább megoszthatná a magyarságot, mert alkalmas a határon túliakkal kapcsolatos indulatok felkorbácsolására.
Korábban is sokak vélekedtek úgy, hogy a trianoni országrészeken élők ne szóljanak bele a hazai történésekbe, mivel nem itt élnek, alapvetően nem a magyar törvények vonatkoznak rájuk, és nem itt fizetnek adót. Ezekben a rétegekben még erősebb ellenérzéseket szülhetne a határon túliakkal kapcsolatban az intézkedés, tekintve, hogy a mostani 1-2 mandátum helyett akár 10-et is a határon túliak döntenének el a 199 fős magyar parlamentben. A korábbi eredmények ismeretében feltehetően az összes mandátum a Fidesznek kedvezne, mivel az előző választások alkalmával 90 százalék feletti eredményt ért el a kormány a határon túlon. A Fidesz–KDNP beágyazottsága annyira jelentős a külhonban, hogy ezen választási eredményeken valószínűleg Magyar Péter megjelenése sem tud érdemben változtatni
– mutatott rá az elemző.
Az is kérdés, hogy a határon túli választókerületek létrehozásával bővítenék-e az Országgyűlés létszámát, vagy csökkentenék a belföldi egyéni választókerületek számát.
Miért ennyire népszerű a Fidesz?
Pék Szabolcsnál arról is érdeklődtünk, hogy milyen okokra vezethető vissza a Fidesz–KDNP határon túli népszerűsége és […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/09/09/hataron-tuliak-orszaggyules-parlament-fidesz-ellenzek/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!