Brüsszel lábbal tiporja az egyetemi és kutatási szabadságot – hangsúlyozta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium vezetője a Demokrata című hetilap legújabb számában megjelent interjúban az MTI szemléje szerint. A Büszkeség és brüsszeli balítélet című interjúban a miniszter elmondta, a felsőoktatás jogi szabályozása és működtetése nemzeti hatáskörbe tartozik, vagyis az uniónak nincs köze ezekhez a kérdésekhez. Ennek ellenére készek voltak tárgyalni és kompromisszumot kötni, hogy ne kelljen elszenvedni a jogellenes szankciókat – emelte ki.
Hankó Balázs emlékeztetett, a magyar kormány azt a követelést nem fogadta el, hogy a nemzetközi NGO-k (nem kormányzati szervezetek) is delegálhassanak tagokat az egyetemi kuratóriumokba.
Ezt követően újabb feltételek születtek: nemcsak az egyetemi alapítványokra, hanem minden más, történelemmel, kultúrával foglalkozó alapítványra ki kellene terjeszteni a Brüsszel által követelt előírásokat – idézte fel a miniszter, hozzátéve, hogy az új követelésekből látható, nem tettek le arról, hogy elvonják az egyetemek önkormányzatiságát.
Az egyetemek által, a diákjaikat és kutatóikat ért diszkrimináció miatt indított peréről Hankó Balázs elmondta, az Európai Unió Bírósága egy év után befogadta a pereket, amelyek várhatóan idén elkezdődhetnek. Hozzátette:
fontolgatják, hogy a magyar állam szintén pert indít az Európai Bizottság újabb döntése ellen.
Jobb mint az Erasmus
A Pannónia programról elmondta, hogy az első félévben 3000 magyar fiatal jutott el a világ vezető egyetemeire Szingapúrtól Angliáig, Amerikáig. Vagyis ezerrel többen, mintha az Erasmust vették volna igénybe. Ráadásul a Pannónia-ösztöndíjak magasabbak az uniósnál, és a hazai intézmények elfogadják a külföldön töltött féléveket.
A HU-rizont programban 30 pályázat támogatásáról döntöttek, 400–400 millió forintos keretösszeggel gazdálkodhatnak a kutatócsoportok. A pályázatok kiváló minősége miatt az ország az eredetileg tervezett nyolcmilliárd helyett 12 milliárd forintot szán e pályázatok támogatására.
A kialakult partnerkapcsolatok figyelemreméltóak, a világ legjobb száz egyetemének valamelyikével zajlanak együttműködések.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az államháztartáson kívüli gazdasági társasági formában szeretne működni a jövőben, ehhez módosítani kellett a felsőoktatási törvényt. Várhatóan a jövő év első felében már új struktúrában működhet majd az intézmény, ahol a fenntartó jogát meghatározó magyar vállalat vagy vállalatok vásárolhatják meg, forrásbevonást és így egyben béremelést is hozva. Az állam hosszú távú megrendelői szerződést köt az állami ösztöndíjas […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!