A teljes szavazókorú népesség 56 százaléka, a pártot választani tudóknak pedig a kétharmada, azaz 66 százalék mondta azt, hogy a Tiszára szavazna, ha most lenne az országgyűlési választás – derült ki a Medián friss felméréséből.
A kutatásból kiderült, hogy a kisebb pártok támogatottsága változatlan a választás óta, a Fidesz tábora viszont jelentősen megcsappant: már csupán a szavazókorú népesség ötöde (21 százalék) voksolna a leköszönő kormánypártra, de a választani tudók közül is csak minden negyedik (25 százalék) tart ki Orbán Viktor pártja mellett.
Az intézet azt is felmérte, hogy a megkérdezettek hogyan emlékeznek a szavazófülkében meghozott döntésre. A HVG és az RTL megbízásából készített kutatás alapján sokkal többen (59 százalék) emlékeznek úgy, hogy a Tiszára, és sokkal kevesebben (26 százalék) úgy, hogy a Fideszre szavaztak, mint amit a választási eredmények mutatnak: a tényleges arány 53–39 volt. A résztvevők 95 százaléka jelentette ki, hogy elment szavazni.
A Medián szerint a kétharmados mandátumtöbbséget jelentő választási eredmény az emberek egyharmadát nagyon, másik harmadát egy kicsit meglepték, míg a harmadik harmad azt állítja, hogy erre számított. A legnagyobb arányban a Fidesz-szimpatizánsok lepődtek meg az eredményen,
76 százalékukat nagyon váratlanul érte a Tisza-kétharmad, további 14 százalékukat is meglepte egy kicsit.
Hozzátették, bár a Tisza-szavazók jelentősen nagyobb arányban számítottak a pártjuk kétharmados győzelmére, még az ő körükben is volt csodálkozás: 15 százalék lepődött meg nagyon, és 40 százalék egy kicsit.
Az intézet kutatása alapján jelentősen megváltozott a közhangulat, ugyanis a választások előtti napokban a a megkérdezettek 60 százaléka szerint rossz irányba mentek a dolgok. Ezzel szemben a választást követő héten már alig több mint a szavazók negyede érzékelt rossz irányt (27 százalék), az abszolút többség most már bizakodó (54 százalék).
A gazdasági helyzet javulására a népesség kétharmada (67 százalék) számít a következő egy évben. A Tisza szavazói elsöprő arányban bíznak a tendenciában (91 százalék). A Fidesz szimpatizánsainak 52 százaléka vár romlást.
Többen támadták Hann Endrét, a Medián szinte pontosan jósolta meg a Tisza Párt mandátumainak számát
Néhány napja arról írtunk, hogy a választások után gyorsan elindulhat az úgynevezett „győzteshez húzás” jelensége, vagyis sokan utólag a győztes oldalhoz igazítják saját szavazói döntésüket. Hann Endre szerint immár ezt kutatják, ez az egyik legizgalmasabb mérés, ilyenkor jelennek meg az első utólagos attitűdváltozások.
A kampány alatt Deák Dániel több alkalommal is hiteltelenséggel vádolta a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézetet: szerinte a Medián januári felmérését meghamisították, így a Tisza Párt és a Fidesz valós támogatottsága […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!
Hirben.hu Hírben jók vagyunk!