Magyar Pétert már az előző héten kritizálta Hadházy Ákos amiatt, hogy a vezetése alatt gyanús szerződések keletkeztek a Diákhitel Központnál. A két politikus közt a Facebookon bontakozott ki vita akkor.
Most a Szabad Európa járt utána annak, hogy milyen cégekkel szerződött Magyar Péter vezetése alatt az intézmény. Mint írták,
A Troia Kft tulajdonosa, Trentin Balázs ugyanis jelenleg a Tisza Pártnak dolgozik. A Szabad Európához eljutott információk alapján tavasszal és nyáron több alkalommal adott instrukciót a Tisza Párt aktivistáinak, támogatóinak egy zárt Facebook-csoportban, az utcai kitelepüléssel vagy a párt kampányvideóinak megosztásával kapcsolatban.
Mint a portál írta, Trentin Balázs cégének 2022. előtt nem volt túl sok bevétele, egészen addig, amíg le nem szerződtek a Diákhitellel, és a 2022-es év után megint veszteséges lett a vállalat. A portál szerint a szóban forgó szerződés tárgya a diákhitelek „valószínűsíthető hatása a nemzetgazdaságra”, valamint egy előrejelzés volt „a hallgatói hiteltermékek várható gazdasági hatásairól”.
Egy másik gyanús vállalatot is találtak
Mint a Szabad Európa írta, a Troia Kft-hez hasonlóan a Magyar Péterrel kötött szerződés volt az utolsó komolyabb bevétele az AC Humán Kft-nek is. Velük azért szerződött a Diákhitel Központ 2020. december 15-én, mert 2021-re hiteltermékprofil-bővítést terveztek, ez pedig a dolgozók létszámának emelkedésével járt, és külső szakértőre volt szükség „az új munkatársak toborzására, kiválasztására, majd betanításukra és szervezetbe integrálásukra”.
Ez a vállalat nettó 14,7 millió forintra (bruttó 18,66 millióra) szerződött a Diákhitel Központtal 2020. december 15-én, és a cég működésének utolsó éveiben itt is ez volt az egyetlen jelentősebb bevétel. A megbízás értelmében a társaságnak egy „vezetői és munkatársi kompetenciamodellt” kellett kidolgoznia december 31-ig, illetve 2021. január 31-ig workshopokat tartania a központ munkatársainak.
Rajtuk kívül a Varius Consulting Kft. is leszerződött a Magyar Péter vezette Diákhitel Központtal 2019-ben, méghozzá 46,78 millió forint értékben. Az ő feladatuk a Diákhitel Központ Zrt. hitelnyújtási tevékenységének, mint alaptevékenységnek az újragondolása volt egy üzletfejlesztési stratégia és akcióterv tanulmány keretein belül (de ennek a cégnek egyébként a Diákhitel Központtól függetlenül is volt számos egyéb megrendelése 2019-ben és az azt megelőző években – igaz, hogy 2021-re már nem ment jól a szekerük, ezért megszűntek).
Ezen túl Magyar Péter szerződött a Mestint Kft.-vel is, amelynek tulajdonosa Bozsonyi Károly, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója. A Neumann János Egyetem stratégiai rektorhelyettese a kormánymédiában is aktív, 2021 tavaszán például az Origo közölte a cikkét Félrevihet a COVID-halálozás statisztikája címmel a magas magyar halálozási mutatókkal kapcsolatban. De a First Voice Kft-vel is „érdekes szerződéseket kötött” Magyar Péter Diákhitel Központja a Szabad Európa szerint, ugyanis tőlük 2 gyorsfelmérést rendeltek a diákhitelekkel kapcsolatban, darabját 12-14 millió forintért.
A portál kereste Magyar Pétert és a Tisza Pártot is a szerződésekkel kapcsolatban, de nem kaptak választ. A Szabad Európa mindemellett azt is megjegyezte, hogy „Magyar Péter távozása óta is kötnek érdekes szerződéseket a Diákhitel Központban”. A BPP Best Practice nevű vállalat 2023 májusában például pályáztatásra szerződött a Diákhitel Központtal két évre, hetvenmillió forint értékben. A vállalat vezetője és fő tulajdonosa Pete Judit, akiről a 24.hu korábban azt írta, hogy Nagy Márton testvéréhez köthető, és a miniszter később a Közbeszerzési Hatóság keretében működő tanács tagjának delegálta őt (ami szerintük felvetheti az összeférhetetlenség gyanúját).
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!