Mint megírtuk, Polt Péter legfőbb ügyész azért kezdeményezte a mentelmi jog felfüggesztését, mert Magyar Péter még június végén egy budapesti klubban szórakozott, ahol egy személy videót készített róla, ami miatt szóváltás alakult ki közte és a politikus között. Az ügyészség közleménye szerint Magyar „hirtelen mozdulattal” vette ki a sértett kezéből telefonját, amit aztán zsebre is tett, majd a szórakozóhelyet elhagyva „a telefont szándékosan a Dunába ejtette”. Polt Péter szerint
ez a magatartás a lopás bűncselekménye törvényi tényállásának a megvalósítására alkalmas.
A közlemény szerint a százezer forintot meghaladó értékű telefon végül működőképesen került vissza a sértetthez. Az ügyészség ugyanakkor megjegyezte, hogy a tényállás részleteinek további tisztázására a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését követően nyílik lehetőség.
Magyar a történtekről azt írta annak idején a Facebookon, hogy „több tucat fiatal társaságában, jó hangulatú buliban táncoltunk a belvárosban, amíg egy fideszes, fizetett provokátor tönkre nem tette az esténket”. Szerinte a provokátor először a pult mellett állt, onnan kamerázott.
Aztán közelebb jött, a fiatalok arcába kamerázott, vállalhatatlan trágárságokat kiabált felém, mindent elkövetett, hogy balhé legyen. Sajnos sikerrel járt
– tette hozzá. Hiába kérte, hogy hagyja abba, és a telefonjából törölje azokat a felvételeket, amiknek az elkészítéséhez sok fiatal nem járult hozzá, vagy legalább hagyja abba a filmezést. „Miután a családomat és a gyerekeimet is a szájára vette, kikaptam a kezéből a telefont, aminek fizikai fenyegetés lett a következménye. Lökdösni kezdett, fizikailag fenyegetett engem és a velem szórakozókat” – írta az esetről Magyar Péter.
Pénteki cikkünkben áttekintettük, hogy korábban indult-e már lopás miatt kezdeményezés a magyar politikai életben mentelmi jog felfüggesztésére, most pedig azt nézzük meg, milyen esetekben védi a mentelmi jog az EP-képviselőket.
Elsősorban a parlamentet védi
A mentelmi jog története egészen az ókori Rómáig nyúlik vissza, ahol a néptribunok külön védettséget élveztek, hogy szabadon gyakorolhassák a feladatukat. Büntetés, sőt kivégzés várt arra, aki ezt a szabályt megsértette.
Ilyen súlyos szankciókkal napjainkban persze nem kell számolni, de azért az Európai Parlament is védi a képviselőit:
Az Európai Parlament képviselői ellen nem indítható vizsgálat, jogi eljárás, valamint nem vehetők őrizetbe feladataik ellátása során kifejtett véleményük vagy leadott szavazataik miatt.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy az EP-képviselők mentelmi joga – hasonlóan a nemzeti parlamenti képviselőkéhez – elsősorban a parlamentet mint demokratikusan megválasztott intézményt védi. Vagyis a mentelmi jog teszi lehetővé, hogy a parlament megőrizze kollektív, külső nyomásoktól mentes függetlenségét, biztosítani tudja a szólásszabadság érvényesülését, illetve a képviselői mandátummal járó kötelezettségek teljesítését.
Az EP-képviselőket kettős mentelmi jog illeti meg:
- saját tagállamukban a nemzeti parlament képviselőinek biztosítotthoz hasonló mentelmi jog; valamint
- a többi tagállam területén az őrizetbe vétellel és a bírósági eljárással szembeni védelmet biztosító mentelmi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!