Orbán Viktor TikTok videója nyomán a miniszterelnök politikai igazgatója tételesen is közzétette a kormányfő nyári olvasmánylistáját:
- David Goodhart: Fejjel, kézzel, szívvel – Harc a méltóságért és a státuszért a 21. században
- Lánczi András: Politikai megváltás
- Ruchir Sharma: A sikeres nemzetek tíz szabálya
- Karikó Katalin: Áttörések – Életem és a tudomány
- Samuel Gregg: Értelem, hit és a nyugati civilizációért folytatott küzdelem
Karikó Katalin: Áttörések – Életem és a tudomány
Karikó Katalin önéletrajzi könyvét 2023-ban mutatták be, lapunk is ott volt az eseményen. A kötetben a Nobel-díjas tudós gyermekkoráról mintegy 100 oldalon keresztül olvashatunk. Egyebek mellett kiderül, hogy a Karikó család nem volt gazdag, „de mindig volt ennivalónk, és a házunk is gyönyörű volt. Lehet, hogy csak két szobánk volt, és csak az egyikben laktunk, de így is jó volt. A szüleim szerették egymást, hangos szó sosem volt. Volt kert, disznó, macska, meg sok-sok gyerek az utcán, akikkel együtt játszottunk” – idéztük a Nobel-díjas tudóst a bemutatóról szóló cikkünkben.
A kutatóbiológus könyve a magyarországi és az amerikai tudományos pályafutása mellett betekintést enged a kádári évek Magyarországába is. A kötetet többek között Bill Gates is olvasásra ajánlja, az alábbi gondolatokkal:
Karikó Katalin története inspiráló erővel hat. Mindenkinek el kell olvasnia, aki valaha is kételkedett abban, hogy a tudomány, az innováció és az eltökéltség meg tudja változtatni a világot.
2023-ban Karikó Katalinnak és Drew Weissmannak ítélték az élettani és orvosi Nobel-díjat az mRNS-technológia kifejlesztéséért. Karikó Katalin ezzel az első Nobel-díjas magyar nő.
Lánczi András: Politikai megváltás
Lánczi András Széchenyi-díjas filozófus, politikatudós és egyetemi tanár Politikai megváltás című kötetét röviden így foglalták össze a könyv hátoldalán:
A politikai megváltás a modern világ titka. Az emberi ész már mindent magára vállalt: Isten és a Természet helyébe lépett. E folyamat végén a politikai filozófia örök kérdéseit a pillanatnyi politikai küzdelmeknek alárendelt ideológiák szorították ki.
Lánczi András könyvéről annak bemutatója után részletesen is írtunk. A szerző a bevezetőben kifejtette, a kötet célja annak bemutatása, hogy a fizikai természet modern legyőzésének programja elősegítette a modern társadalmi szerződés megfogalmazását is, ám ezzel a természet és a vallás helyett a politikát tettük megváltóvá, ezzel a lépéssel a természet helyett a társadalmi szerződés lett az emberi szükségletek és vágyak kielégítésének az elvi forrása és állítólagos garantálója.
A szerző szerint, mivel az ember megváltásra szoruló lény, a vallás helyett a politika vált e szükséglet kielégítésének fő ágensévé. „Ezzel viszont számtalan egyéb következménnyel kell megküzdeni: a politika magába olvasztotta az emberi élet minden lényeges funkcióját a gyereknemzéstől egészen az ember haláláig. Az egyén szempontjából minden politikai, ki van szolgáltatva az államnak, csak az államon múlik, hogy miként kezeli a megnövekedett kötelességeket. Valamikor a család volt az emberi együttélés legfőbb […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!