„Magyarországon több tízezer gyermeket érint, mégis számos tévhit övezi a gyermekkori gerincferdülést” – mondta az érintetteket és családjaikat támogató Vertebra Alapítvány vezetője, Schuster Barbara. A szakmai állásfoglalást idézve megerősítette: korai diagnózissal a tinédzserkorú gyerekeken végzett évi több száz, súlyos gerincferdülést korrigáló műtét egy része elkerülhető lenne. Az esetek többségét azonban nagyon későn ismerik fel, amikor a konzervatív kezelés már nem mindig alkalmazható.
Korai kontrollal kiszűrhető
A szakértők szerint a kisebb gyerekeknél és a kamaszoknál alapvetően fontos, hogy a szülő, a védőnő, iskolaorvos, de akár a testnevelő tanár vagy az edző is rutinszerűen figyelje a gyermek hátát, aszimmetriát keresve, és gyanú esetén időben specialistához vigye.
Minden életkorban ugyanazok a jelek utalnak erre: az egyik váll feljebb van, a törzs – leginkább hátulról nézve – nem szimmetrikus, a derék íve nem egyforma, félrebiccenti a gyerek a fejét
– részletezte lapunknak dr. Cs. Frank László gyermekortopéd sebész, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Ortopédiai Osztályának osztályvezető főorvosa. Hozzátette, hogy a gerincferdülésre való hajlam öröklődhet, ezért ha a családban már előfordult valamelyik formája, fokozottabban kell figyelni a gyerekekre, rutinszerűen ellenőrizni kell őket.
„A szülő is felfigyelhet a rendellenességre, ha a gyermek fürdőruhában, alsóneműben van, de a kontrollt jobb szakemberre bízni. Orvosi szempontból a félévente végzett vizsgálatot tartjuk optimálisnak”– emelte ki.
A szakemberek figyelmeztetnek: a rendszeres mozgás nem akadályozza meg, illetve nem gyógyítja a súlyos gerincferdülést. „Mivel az eltérés megváltoztatja a gerinc struktúráját, sporttal nem befolyásolható. Közkeletű tévhit, hogy az úszás megelőzi vagy gyógyítja a gerincferdülést. A legújabb kutatások ezt cáfolják, sőt egyesek szerint az alapvetően aszimmetrikus eltérés szimmetrikus terhelése még problémát is okozhat hosszú távon” – fejtette ki a Heim Pál Gyermekklinika főorvosa az Indexnek, ugyanakkor hozzátette: az érintetteknél fontos szerepe van a sportnak, amit a szakorvossal konzultálva lehet folytatni.
Kiskamaszoknál jelenik meg
A gerincferdülés 6 év alatt is kialakulhat, de jellemző megjelenési ideje a serdülőkor, oka az esetek 80 százalékában ma még ismeretlen. Kamaszkorban gyakran nagyot nőnek a gyerekek, de a gerincferdülést nem a hirtelen növés és nem a rossz testtartás okozza – jegyezte meg a főorvos.
A betegség a gyerekek 2-4 százalékánál figyelhető meg, azaz itthon is több tízezer családot érint; a nagyobb deformitások előfordulása a lányoknál négyszer gyakoribb.
Ennek okát még kutatják, a gerincferdülésnek az esetek kisebb százalékában ismert az eredete – ami lehet például veleszületett csigolyafejlődési rendellenesség, illetve idegrendszeri vagy egyéb betegség.
A gerincferdülés és a fogakat, az állkapcsot érintő rendellenességek gyakran együtt járnak, a korrekciós fűzőt használó fiatalok általában fogszabályzót is viselnek
– hívták fel a figyelmet. Ezért javasolják a szakértők az egyik betegség diagnosztizálása után a másik rendellenességet is kivizsgáltatni. Hangsúlyozták: a terápiát a szakorvos állítja fel, amit időben elkezdve, az utasításokat pontosan betartva panaszmentes felnőttkor érhető el.
„Kezelés nélkül azonban hosszú távon állandósulhat a fájdalom, a gerincferdülés tovább romlik, az egyenetlen terhelés miatt további panaszok léphetnek fel, mindez negatív hatással van a munkaképességre, az önértékelésre, az életminőségre” – fogalmazott az Indexnek Cs. Frank László.
Nem tartáshiba
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/08/10/testtartas-gerincferdules-mutet-tinedzserek-ortoped-orvos/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!