2026. június 14., vasárnapMa Vazul napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 352,00 Ft | USD: 304,00 Ft | CHF: 383,00 Ft
2026.06.14. Vazul Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 352,00 Ft | USD: 304,00 Ft | CHF: 383,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Először mutatták ki az afrikai sertéspestist Magyarországon házi sertésekben, bezártak egy szabolcsi gazdaságot

Először mutatták ki az afrikai sertéspestist Magyarországon házi sertésekben, bezártak egy szabolcsi gazdaságot

Megjelent egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei házisertés-állományban, Vállajon az afrikai sertéspestis – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.

Azt írták, hogy Nemes Imre országos főállatorvos, a Nébih elnöke azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el, és bezáratta a 3 ezer sertést számláló gazdaságot, amely körül védő- és megfigyelési körzetet jelöltek ki és korlátozásokat vezettek be.

Megkezdődött a fertőzés eredetét és esetleges továbbterjedését felderítő járványügyi nyomozás, valamint az állomány felszámolása is. 

A Nébih a járványvédelmi előírások betartására, a fertőtlenítési eljárások végrehajtására figyelmezteti a sertéstartókat. A telepeket zárva kell tartani, korlátozva az idegenek és a járművek belépését, a házi sertések pedig nem érintkezhetnek vaddisznókkal közvetett módon sem, eszközök vagy takarmány révén. Hirtelen lázas megbetegedés, vérzéses tünetek vagy elhullás esetén az állatorvosokat azonnal értesíteni kell.

A közlemény szerint az afrikai sertéspestist Magyarországon eddig nem mutatták ki házi sertésekben. Emberre nem veszélyes, de a sertéságazatban komoly károkat okozhat, mert nem gyógyítható, és nincs ellene vakcina. 

Legutóbb Isaszeg területe lett fertőzött, vaddisznókban mutatták ki a sertéspestist május végén. A helyi önkormányzat arra kérte a gazdákat, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést a fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében. Előtte pedig januárban írtunk a sertéspestis terjedéséről, akkor Baranya vármegyében jelent meg. A laboratóriumi vizsgálatok a vírust Tésenfa település külterületén, a horvát határtól néhány tíz méterre, elhullott vaddisznókból vett mintákban mutatták ki. 

(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Sina Schuldt / picture alliance / Getty Images)

 

[…]

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2026/06/04/szabolcs-szatmar-bereg-varmegye-nebih-afrikai-sertespestis-megjelenes/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Lehet, hogy érdekel...

Bíró Ferenc szerint hibázott az Átlátszó: vagyona nem a NER-közpénzekből származik

Ritka médiajelenségnek számító, nyílt és egyenes hangvételű helyreigazítást és bocsánatkérést helyezett el az Átlátszó.hu az …