A magyar emberek már évi 600–800 milliárd forintot költenek évente magánorvosi kezelésekre – derült ki a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. felméréséből, amit a TOP30 Legbefolyásosabb szereplő című kiadványban mutattak be. Mint a Magánpraxisnapon ismertették, Magyarországon a betegellátás negyedét már a magánszolgáltatók végzik. A mielőbbi beavatkozás igénye miatt mélyen a zsebükbe nyúlnak a magyarok, a sürgősebb eseteknél inkább hitelt vesznek fel, csakhogy panaszaik mielőbb megszűnjenek. Évről évre nő azok aránya, akik a nagyobb összegű beavatkozásokat hitelből fizetik, múlt évben már 8 százalék tartozott ide, a többség, minden második ember még mindig zsebből fizet, 14 százalék egészségpénztárból, körülbelül 12 százalék pedig biztosítási vagy munkáltatói finanszírozásból fedezi a magánorvosi ellátást.
A háztartások átlag éves 360 ezer forintos egészségügyi kosarából a tavalyi évhez hasonlóan 44 ezret a magánpraxisokban költenek el. Ez egy budapesti klinikán ma már nagyjából egy konzultáció árának felel meg, így sokan kétszer is meggondolják, hogy elmenjenek-e magánorvoshoz. A gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre ugyan már 2023-ban többet költöttek a magyarok, mint az azt megelőző évben. Az egészségügyi kiadásoknál a lakosság mindössze 2 százalékának nem számít az ár, 21 százaléknak csak másodlagos szempont.
Tavalyhoz képest többen, 15 százalék igyekszik az ilyen kiadásokon spórolni. A lakosság harmadának viszont inkább nem, vagy egyáltalán nem fér bele, hogy a szükségesnél többet költsenek egészségükre, így inkább az állami szektort választják.
Változás, hogy idén már kevésbé számított az orvos hírneve, inkább azért fordultak magánszolgáltatóhoz, hogy mielőbb sorra kerüljenek. Más orvosok, ismerősök ajánlása alapján a szubjektív tapasztalatok meghatározók voltak a döntésben. A felmérés szerint ugyan minden harmadik magyar keres fel magánpraxist, de sem az erre fordított költések száma, sem a betegek száma nem nőtt a múlt évhez képest.
A szemészet viszi a prímet
A magánklinikák szolgáltatásai között továbbra is a legkeresettebbnek a szülészeti és nőgyógyászati ellátások, az ortopédiai beavatkozások, az egynapos sebészetek számítanak, valamint az idei kiadvány által kiemelt lézeres szemműtétek. A fénytörési és az öregedéssel járó hibák korrigálására szolgáló eljárás egyelőre csak magánklinikákon elérhető.
Szemenként 159 ezertől 487 ezer forintig válogathat a páciens, de a top30 kiadvány szerint három–négy év alatt megtérül a befektetés.
A tavalyi évben több mint 8 milliárd forintot hagytak a magyarok a magánszemészeti klinikákon. Ez minimum 8 ezer beavatkozást jelentett 2023-ban, aminek a 82 százalékát a betegek által elsőre online kiválasztott és felkeresett klinikán végezték el, öt nagyobb vállalkozás uralja ebben a hazai piacot. Bár egyre divatosabb a fiatalok körében a szemüvegviselés, a lézeres látásjavító műtéteket 18–40 évesek is kérik, főként rövidlátás miatt, viszont az idősek körében a távollátás mellett a 80 év felettiek 92 százalékát érintő szürke hályog kezelésére szolgáló operáció is keresett szolgáltatásnak számít. Ez utóbbi ugyan elérhető állami ellátásban is, de régiónként eltérően másfél hónaptól fél évig terjedő várakozási időre kell számítani, az Észak-Alföldön azonban már 200 napos előjegyzés számít az átlagnak a NEAK adatai szerint. Közel ötezren várnak ilyen beavatkozásra a közellátásban.
A felmérés szerint a műtétekért általában egy összegben fizetnek a páciensek, ugyan több helyen részletfizetésre is lenne lehetőségük, amit mindössze egyetlen százalék vesz igénybe.
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!