Mint beszámoltunk róla, az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Teret (EESZT) 2017 novemberében hozták létre. A lakosság számára a koronavírus-járvány alatt vált ismertté, főként az e-receptekkel, az oltásra előjegyzéssel, az erről készült igazolással, valamint a digitális Covid-igazolvánnyal. A korábbi applikáció myEESZT néven futott, majd nagyjából egy évvel ezelőtt EgészségAblak néven több funkcióval bővült.
Az alkalmazás az App Store, Google Play és a Huawei AppGallery áruházakból ingyenesen letölthető, használatának feltétele az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez hasonló, azaz minden, tajszámmal és Ügyfélkapuval rendelkező magyar állampolgár számára elérhető. Az első belépésnél a KAÜ-felhasználónevet és kódot kell megadni, később már ujjlenyomattal is használható az alkalmazás, ami egyfajta egészségügyi tárcaként működik, és minden, az orvosi ellátásunkkal kapcsolatos dokumentumot tartalmaz. A GPS-alapú gyógyszertárkereső, a TB-jogviszony-ellenőrző menü mellett a háziorvos elérhetősége és a rendelők nyitavatarása is megtalálható benne.
„November 20-ig 3 489 101 ember töltötte le az EgészségAblak alkalmazást, amelyen keresztül a múlt hónapban 2,9 millió időpontfoglalás történt, és 8 millió egészségügyi dokumentum került bele” – ismertette Rétvári Bence a legfrissebb adatokat nemrégiben egy egészségügyi konferencián. Az utolsó, 2022-es népszámlálási adatok szerint Magyarországon 6,201 millió aktív korú és 1,955 millió időskorú élt, így van még hová terjeszkednie a szolgáltatásnak.
A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára elmondta, hogy felmérések szerint – miközben az orvosok száma több mint négyezerrel nőtt – az elmúlt években a betegellátás során az embereknek az egyik legnagyobb bonyodalmat a szakrendelésekre történő bejelentkezések jelentik, a magánorvosokhoz pedig főként a mielőbbi ellátás miatt fordulnak. Szavai szerint a digitális előjegyzéssel az éves 60 millió orvos-beteg találkozást igyekeztek gördülékenyebbé tenni azzal, hogy az ellátás irányának meghatározását az orvosra, az időpontfoglalást a betegre bízzák.
Foglalható vizsgálatok
Az államtitkár a november végi adatokat ismertetve elmondta, hogy 3453 szakrendelésre idénre 280 ezer szabad időpont van, február végéig 902 ezer. Háziorvosi vagy szakorvosi javaslatra már olyan beutalóköteles ellátásokra is lehet jelentkezni az elektronikus dokumentummal, mint az érsebészet, endokrinológia, diabetológia, kardiológia, nefrológia, neurológia, reumatológia, ortopédia, infektológia, tüdőgyógyászat, fizikoterápia, gyógytorna.
Már július óta lehet időpontot foglalni a nem beutalóköteles bőrgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai, pszichiátriai és addiktológiai, fül-orr-gégészeti, szemészeti általános sebészeti és baleseti sebészeti, onkológiai szakellátásra egyre több intézménybe. Az előjegyzést az EgészségAblak alkalmazáson, vagy az EESZT-n keresztül, illetve a 1812-es telefonszámon lehet intézni, jövőre területi korlátozás nélkül bármelyik szakrendelőbe, ahova beutaló nélkül lehet fordulni.
A csatlakozó szakrendelők
A Járóbeteg Irányítási Rendszerhez azok az állami intézmények csatlakozhatnak, amelyek heti 300-nál több órában és legalább öt szakmában működnek. Az ezzel összeköttetésben álló EgészségAblak alkalmazásban csak a kiajánlott időpontok láthatók, ezért fordulhat elő, hogy egyes szakrendelőknél például nőgyógyászati vizsgálatra lehet időpontot foglalni, de, mondjuk, a szemészetre nem. A betegek csak a megnyitott hónapra adhatnak le előjegyzést.
A Belügyminisztérium közlése szerint november végéig 137 járóbeteg-ellátó intézmény csatlakozott, megyei bontásban mutatjuk, hova lehet digitális előjegyzést intézni a mobilalkalmazásban:
Bács-Kiskun
- Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház (Kecskemét)
- Bajai Szent Rókus Kórház
- Dunavecse Város Önkormányzat Dr. Kolozs Gergely Kistérségi Egészségügyi Centrum
- Egészségügyi Központ (Kunszentmiklós)
- Gazdasági-Műszaki Ellátó És Szolgáltató Szervezet (Szabadszállás)
- Kiskunhalasi Semmelweis Kórház, a Szegedi Tudományegyetem Oktató Kórháza
Baranya
- Medi-Home Egészségügyi Szolgáltató Bt. (Siklós)
- Eszterházy Egészségközpont (Szentlőrinc)
- Pécs Megyei Jogú Város Egyesített Egészségügyi Intézmények
- Pécsi Tudományegyetem
Békés
- Békés Vármegyei Központi Kórház (Gyula)
- Békési Gyógyászati Központ és Gyógyfürdő
- Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet
- Sarkadi Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Központ
- Szarvasi Szakorvosi Egészségügyi Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
- Városi Egészségügyi Intézmény (Gyomaendrőd)
- Vis Medica Egészségügyi Korlátolt Felelősségű Társaság (Mezőkovácsháza)
Borsod-Abaúj-Zemplén
- Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház (Miskolc)
- Edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet (Edelény)
- Kazincbarcikai Kórház (Kazincbarcika)
- Mezőcsáti Egészségügyi […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!