2025. március 15., szombatMa Kristóf napja van. Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
2025.03.15. Kristóf Nappali nézet Éjszakai nézet EUR: 399,00 Ft | USD: 368,00 Ft | CHF: 416,00 Ft
Kezdőlap / Belföld / Egy szegedi kutató, aki új arcot ad több száz éve élt embereknek

Hirdetés

Egy szegedi kutató, aki új arcot ad több száz éve élt embereknek

Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa egy évtizede került kapcsolatba a történeti embertannal, de most eddigi karrierje legnagyobb kihívásával néz szembe. Az SZTE munkatársa az 1526-os mohácsi csata egykori szereplőinek arcát rekonstruálja az emberi csontok, a genetikai adatok és a fennmaradt írott források alapján. Ez egy rendkívül összetett, aprólékos folyamat, amelyhez széleskörű anatómiai és antropológiai ismeretek szükségesek.

Korábban Magyarországon szobrászati módszerekkel formázták meg az egykor élt személyek vonásait. Én ugyanezt teszem a különböző szoftverek segítségével. Gyakorlatilag tudományos alapú digitális agyagozást végzek

– magyarázta a kutató, aki ugyanazzal a programmal dolgozik, amellyel a Trónok harca alkotói megformálták a Targaryen-ház félelmetes sárkányait. „Mióta elmélyedtem a 3D grafikai módszerek világában, kicsit más szemmel nézek az animációs filmekre és számítógépes játékokra, és elsősorban a készítésmódjuk érdekel” – árulta el az SZTE munkatársa.

Hirdetés

Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa

Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa

Fotó: Kovács-Jerney Ádám / Szegedi Tudományegyetem

Szalagok egy harcos hajában, avagy hogyan borotválkoztak az avarok

Az egykori esztergomi gimnazista az SZTE biológia-rajz tanárszakon szerzett diplomát. Az arcrekonstrukciós irányválasztásra Kustár Ágnes munkái inspirálták, aki szobrászati rekonstrukciókat készített. A történeti embertani kutatások alapjait már az egyetem elején Molnár Erika és Spekker Olga óráin sajátította el.

Mindig érdekelt a művészet és a tudomány. A munkám a kettő különleges metszete

– mondta Luca, aki végül úgy döntött, hogy a történeti embertan irányába mozdul el és biológiai antropológiából doktorál. Emellett számos nemzetközi 3D grafikai és arcrekonstrukciós képzésen sajátította el a szükséges módszertani tudást.

Egyik első munkája egy, az avar elithez tartozó – csaknem ezerháromszáz éve élt – középkorú férfi arcrekonstrukciójának elkészítése volt. A Kunszállás területén kiásott kora középkori leletek vizsgálata Lezsák Gabriella régész és az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kutatási projektjének köszönhetően kapott új lendületet.

Nagyon izgalmas volt ennek az avar férfinek az arcát rekonstruálni. A történeti forrásokból tudjuk, hogy az avarokhoz hasonló keleti népek körében előfordult, hogy csipesszel távolították el az arcszőrzetüket. Ráadásul a sírban talált mellékletek között volt is egy csipesz, ezért a történeti és régészeti adatokra támaszkodva úgy döntöttünk, hogy teljesen csupasz arccal jelenjen meg a negyven év körüli férfi

– enged bepillantást munkájába a szegedi szakember. Az avar sírban a régészek találtak szövetmaradványokat is, valamint két arany varkocsszorítót, így az öltözetét is ezekre alapozva alkották meg. Az írott források alapján az is előfordulhatott – tette hozzá Luca –, hogy az avar férfiak szalagokat fontak a hajukba. Az elkészült portrékat régész és genetikus is ellenőrzi, hogy az apró részletek – például a hajviselet vagy a bőrtónus – is helyesek legyenek.

KJÁ-Number-2240

Fotó: Kovács-Jerney Ádám / Szegedi Tudományegyetem

Így ismerhetjük majd meg Szulejmán szultán áldozatait

A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!

Forrás:
https://index.hu/belfold/2025/03/09/kis-luca-szegedi-tudomanyegyetem-biologiai-intezet-embertani-tanszek-dns-mohacsi-csata-mesterseges-intelligencia/

*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!

Hirdetés

Lehet, hogy érdekel...

1849-ben az oroszoknak még számított az emberélet, úriemberek voltak a Vörös Hadsereghez képest

Hermann Róbert Széchenyi-díjas történész az Inga Kultúrkávézóban, Puzsér Róbert Tűzoltó utcai – nevezzük nevén a gyereket – intellektuális kocsmájában elemezte …