Nagy visszhangot váltott ki az elmúlt két napban az a választási törvényjavaslat, amelyet kedden nyújtott be a parlamenthez Vejkey Imre, az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának KDNP-s elnöke. A DK „választási atombombát” emleget, míg az MSZP-s Kunhalmi Ágnes szerint nyílt választási csalás történik Budapesten. Az indítvány a fővárosi egyéni választókerületek számát 18-ról 16-ra csökkentené, miközben a Pest vármegyeiekét 12-ről 14-re emelné.
Eltekintve attól, hogy a 66 oldalas előterjesztés az eddigi tapasztalatokat is figyelembe véve több észszerű megoldást tartalmaz, például a névjegyzékzárás időpontjára, a jelölt visszalépésének határidejére, a szavazáskor bemutatandó igazolványokra, a borítékhasználatra, a szavazatok újraszámlálására vagy a szavazategyenlőségkor követendő eljárásra, a választókerületi határok átrajzolása – legalábbis az ellenzék soraiban – kiverte a biztosítékot.
Teljesítetlen arányossági követelmények
A kormányzati előterjesztés indoklása szerint a választási rendszer demokratikus működésének és igazságosságának alapvető feltétele, hogy az egyéni választókerületek határai igazodjanak a lakosság eloszlásának változásaihoz. Ehhez képest azonban Magyarországon az elmúlt évek demográfiai trendjei – különösen a nagyvárosok és agglomerációik növekedése, illetve egyes vidéki térségek népességének változása – megbontották a választókerületek közötti egyensúlyt.
A Vejkey-féle törvényjavaslat arra is felhívja a figyelmet, hogy az egyéni választókerületek választásra jogosultjainak országos számtani átlagától számos körzet választópolgárszáma több mint húsz százalékkal eltér. Pest vármegyében például hét választókerület sem teljesíti a 2011-es választási törvényben foglalt arányossági követelményt.
A ma hatályos törvény szerint az egyéni választókerületeket úgy kell kialakítani, hogy
- azok ne lépjék át a vármegyehatárokat, valamint a főváros határát,
- azok összefüggő területet alkossanak,
- a választásra jogosultak száma megközelítően azonos legyen.
Nos, a KSH adatai szerint 2011-ben, amikor kialakították a ma is érvényes körzethatárokat, Budapest népessége 1 729 040 volt, azaz 96 058 lakosra jutott egy egyéni mandátum. Ugyanez a szám Pest vármegye esetében 1 237 141 volt, vagyis 103 095 fő a körzetátlag. Az elmúlt 13 évben a főváros […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!