A könyvesboltokban bőven találhatunk mindenféle önsegítő könyveket, útmutatókat a boldog, nyugodt, rendezett élethez, az önismerethez, a tudatossághoz, vagy például a hatékony stressz-, illetve dühkezeléshez.
Hogyan élhetünk harmonikusabban egymással? Hogyan találhatjuk meg az igazi boldogságot? Hogyan segíthetjük elő a világ jobbá tételét? A katolikus egyházfő beszédeiből, elmélkedéseiből és imádságaiból összeállított kötet a jó élethez kínál keresztény válaszokat. Azokat a kérdéseket is érinti, amelyek a modern társadalomban a keresztény értékekhez való viszonyt alakítják, ugyanakkor nem csak hívőknek vagy vallásos olvasóknak ad útmutatást A jó élet.
Hidak nem épülnek online
A könyvben azok az értékek kerülnek kifejtésre, amelyeket érdemes követniük az embereknek, hogy igazán boldog és teljes életet élhessenek.
Nyissuk meg a szívünket, hogy befogadhassuk a másikat. Mert a szeretet, csak a szeretet gyógyítja meg az életet
– mondja Ferenc pápa, aki az emberi élet értelmét és célját a szeretetben, a közösségben, az alázatosságban, a szegények, illetve a hátrányos helyzetűek iránti törődésben látja. De három ellenség – figyelmeztet a pápa – mindig ott leselkedik a szív ajtajánál:
- a nárcizmus, vagyis önmagunk bálványozása, amikor mindenben csak a saját hasznunkat keressük, és közömbösek vagyunk másokkal szemben;
- a mártíromkodás, az áldozatszerep, amikor azt gondoljuk, hogy senki sem ért minket, és senki sem érzi azt, amit mi érzünk;
- a pesszimizmus, amikor a világot hibáztatjuk mindenért, de közben tétlenek maradunk és elveszítjük a reményt.
A katolikus egyházfő szerint a „három bálvánnyal” – tüköristennel, a panaszkodásistennel és a negativitásistennel – a remény éhínségét hozzuk magunkra. „Ehelyett értékelnünk kell az élet ajándékát, az ajándékot, ami mindannyiunkban megvan. Ezért van szükségünk a Szentlélekre, Isten ajándékára, amely kigyógyít bennünket a három bálványból, meggyógyít a tükörtől, a panaszoktól és a sötétségtől.”
A jó élet a társadalmi felelősségvállalást, az igazságosságot, az empátiát, a szolidaritást hangsúlyozza, miközben a fogyasztói társadalom zűrzavarában való tévelygéssel, és annak ránk ható fenyegetésével szembesít. Ferenc pápa óva int:
A digitális terek vakká tesznek minket a másik törékenysége iránt, és megakadályozzák, hogy befelé figyeljünk. (…) Az ilyen módon használt technológia megtévesztő párhuzamos valóságot hoz létre, amely figyelmen kívül hagyja az emberi méltóságot.
Hidak nem épülnek online, a digitális média függőséget, elszigeteltséget és a valósághoz történő kapcsolódás fokozatos elvesztését okozhatja, gátolva a valódi emberi kapcsolatok fejlődését, mutat rá a pápa.
Szükség van fizikai gesztusokra, arckifejezésekre, csendekre, testbeszédre, sőt, még illatra, kézremegésre, pirulásra, izzadásra is, mert mindezek beszélnek és részei az emberi kommunikációnak. A digitális kapcsolatok, amelyek mentesítenek minket, hogy fáradoznunk kelljen a barátság ápolásán, a kölcsönösség megteremtésén és az idővel érlelődő összhangon, csupán a társaság illúzióját keltik. Nem teremtik meg a »mi« élményét, hanem általában ugyanazt az individualizmust leplezik és erősítik, amely az idegenek és a gyengék megvetésében nyilvánul meg. A digitális kapcsolat önmagában nem elég ahhoz, hogy hidakat építsen, nem képes egyesíteni az emberiséget.
[…]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
Forrás:
https://index.hu/belfold/2024/12/25/ferenc-papa-a-jo-elet-boldogsag-utmutato-keresztenyseg-konyv/
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!