A klímaváltozás következtében, valamint a globális áruforgalmi és turisztikai tevékenység miatt az 50 őshonos csípőszúnyogfaj mellé három új érkezett Európába az elmúlt évtizedekben.
Az egyik ilyen az ázsiai tigrisszúnyog, amely hordozója lehet a dengue-láz, a sárgaláz, a japán encephalitis, valamint a nyugat-nílusi vírusnak, és akár a Zika-vírusnak is, bár ez utóbbit még európai laborokban nem mutatták ki a faj a kontinensen befogott vizsgált egyedeiben
– fejtette ki Soltész Zoltán. Hozzátette: Magyarországon a nyugat-nílusi vírust egyetlen fajban, az itthon őshonos dalos szúnyogban találtak. Az NNGYK is ezt erősítette meg, a kórokozó elsődleges terjesztői itthon leginkább a Magyarországon honos szúnyogok.
Évtizedek óta jelen van Európában
Az ázsiai eredetű tigrisszúnyog 1979-ben jelent meg Európában, Albániában fogták a kontinens első példányát, Magyarországon pedig 2014-ben fedezték fel. A régióban Olaszországban fordul elő gyakrabban – tette hozzá a szakember.
Bár a nyugat-nílusi vírus hordozója lehet a tigrisszúnyog, nem minden invazív szúnyogfaj hordozza a fertőzést, a kórokozót terjesztő csípése esetén az emberek 75 százaléka tünetmentesen, 20-25 százalék pedig enyhébb, 3-6 napig tartó, influenzaszerű panaszokkal esik át a betegségen
– tájékoztatta lapunkat az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Evolúciós Ökológia Kutatócsoportjának tudományos munkatársa, Soltész Zoltán. Az esetek kevesebb mint 1 százalékánál léphet fel a központi idegrendszert érintő vírusos agyvelőgyulladás.
Duda Ernő virológus közlése szerint a veszélyeztetettek elsősorban az idős, legyengült immunrendszerrel rendelkezők, a transzplantáltak vagy az onkológiai kezelés alatt állók. Az emberek 80 százaléka nem is tud arról, hogy megfertőződött – hangsúlyozta.
Az időseket betegíti meg
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai alapján idén július 18-án igazolták Magyarországon az első nyugat-nílusi vírusfertőzést és augusztus 29-ig összesen 15 ilyen megbetegedésről érkezett bejelentés, amiből csupán egy importált, azaz külföldről behozott. A fővároson kívül Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna vármegyében fertőződött meg összesen 14 ember. Többségük 60 év feletti, akiknél idegrendszeri tünetek miatt végeztek a kórokozó kimutatására irányuló vizsgálatokat.
A nyugat-nílusi vírus egyik idei magyarországi áldozatának hozzátartozója is erről számolt be az Indexnek, aki azzal kereste meg lapunkat, hogy vélhetően édesapja esete miatt korlátozták az egyik érintett területen élők véradását. A nyugdíjas férfi cukorbetegségben szenvedett, kezdeti stádiumú veseelégtelensége volt és leukémia miatt kemoterápiás kezelés alatt állt, mikor megfertőződött. Hozzátartozója elmondása szerint mindennek ellenére augusztus elejéig viszonylag jó fizikai állapotban volt, a kezelésekre jól reagált, aktív életet élt, rendszeresen kirándultak a hegyekben. „Utolsó látogatásomkor, július közepén éppen fát hasogatott a kertben”– számolt be távol élő fia az Indexnek.
Két héttel később édesapja fáradtságra panaszkodott, belázasodott, hányingere volt, zavartság lépett fel nála. Először kezelőorvosai arra gyanakodtak, hogy túlhajtotta magát a pár nappal korábbi biciklizéssel, ami alatt napszúrást kaphatott. Az idegrendszeri tünetek miatt kullancsenchepalitis-vírusra is tesztelték, de az eredmény negatív lett.
Mivel állapota rohamosan romlott, egy másik kórház infektológiai osztályára szállították, ahol a levett vérmintát trópusi eredetű kórokozóra is bevizsgálták. Az eredmények már a halálát követően érkeztek meg, amelyek igazolták a nyugat-nílusi vírusfertőzést. Kérdésünkre hozzátartozója elmondta: nem emlékszik arra, hogy csíkos testű tigrisszúnyog megcsípte volna őket, azt ugyan tapasztalták, hogy az esős időt követően több a szúnyog a környéken.
Nem lépik át a kerület határát?
Az Országos Vérellátó Szolgálat főigazgató-helyettese, Nagy Sándor nyilatkozataiban kiemelte, hogy a véradásokat illetően nincsen semmiféle korlátozás, néhány olyan budapesti kerületben, illetve egyes vidéki városban, ahonnan jelentettek igazolt nyugat-nílusi vírusfertőzéses esetet, a jelentkezőknek az egészségügyi állapotukat érintő néhány kiegészítő kérdést is […]
A teljes cikk megtekintéséhez és tovább olvasásához KATTINTSON IDE!
*Tisztelt Olvasó! Amennyiben a cikk tartalma módosult vagy sértő elemeket tartalmaz, kérjük jelezze számunkra info@net-front.hu e-mail címen!